pn wt śr czw pt sob ndz
09°° - 18°°
nieczynne
Пн W Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
выходной
Пн W Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
выходной

Jak wysuszyć ściany i podłogę betonową po powodzi lub wycieku wody

Klęski żywiołowe (ulewy, powodzie w miejscowościach przybrzeżnych) są bezwzględne, a czasami kilkugodzinny deszcz może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Po tym może pojawić się pytanie o JAKOŚĆ osuszania domu. Co więcej, często trzeba to zrobić jak najszybciej i bez szkody dla mieszkania. Powiemy Ci, jak przestrzegać tych dwóch zasad i jak wysuszyć dom po powodzi.

Dość „lania wody”, w domu jest jej już dużo. W końcu w przeciwnym razie nie interesowałby Cię ten problem. Rozważmy kolejność prac związanych z osuszaniem prywatnego domu, w tym piwnicy, suszenia betonowych ścian, sufitów i podłóg z różnymi pokryciami.

Prace wstępne dotyczące organizacji systemu drenażowego

Woda, nawet po opuszczeniu terenu domu, przez długi czas pozostaje w warstwie gruntu wokół domu. Dlatego konieczne jest przyspieszenie procesu odprowadzania wody z głębokich warstw gruntu, a tym samym usunięcie nadmiaru wody z fundamentu i piwnicy domu. Dlatego musisz pomyśleć o urządzeniu systemu drenażowego.

Drenaż powierzchniowy: Woda powierzchniowa spływa grawitacyjnie do płytkich rowów drenażowych i jest kierowana dalej od domu do wlotów wody (kanalizacji burzowej wzdłuż ulic lub do naturalnego zbiorniku wody). W tym przypadku ściany rowów melioracyjnych są przepuszczalne tak, aby gromadziły one nie tylko wodę spływającą w dół, ale również wodę przenikającą z warstwy gruntu. Rowy z nieprzeniknionymi ścianami gromadzą i kierują strumienie wody podczas deszczu.

Drenaż głęboki przewiduje obecność drenażu opaskowego lub przyściennego do usuwania wód gruntowych. Wykonany w postaci rur drenażowych, pokrytych żwirem, piaskiem i ziemią zabezpiecza fundament przed zniszczeniem i jest wykonywany na etapie budowy. Układanie drenów - głębokie rury drenażowe prowadzone są ze spadkiem dla odpływu wody i z uwzględnieniem głębokości wód gruntowych. 

Oczyszczanie piwnic z resztek mułu i wody

Po odwodnieniu terenu, zadaniem jest usunięcie pozostałej wody, brudu i mułu z piwnicy i domu w celu dalszego osuszenia domu. Należy to zrobić ostrożnie i szybko, aby uniknąć pęknięć i zapobiec zniszczeniu wykończenia, ścian piwnicy i fundamentu domu. Konieczna jest ocena stanu hydroizolacji domu i uwzględnienie poziomu wód gruntowych. Jeśli po wypompowaniu wody pierwszego dnia poziom wody w piwnicy ponownie podniesie się w ciągu nocy, należy poczekać kilka dni lub wykonać głęboki drenaż na terenie. 

Nawet jeśli problem wysokiej wilgotności w piwnicy nadal Cię niepokoi, nie potrwa to długo. W końcu, jak wiadomo, praktyczny problem można rozwiązać. 

Ocena stanu technicznego domu

W przypadku długotrwałych zalań konieczna jest ogólna ocena stanu konstrukcji domu: stan ścian i fundamentów, obecność pęknięć, zniekształceń, zagięć, stan drzwi oraz okna, pokrycia podłogowe i ścienne. Sprawdzany jest również stan instalacji elektrycznej i gazowej. Lepiej powierzyć tę pracę specjalistom odpowiednich służb.

Jak w naturalny sposób wysuszyć dom przed wilgocią

Naturalny sposób na pozbycie się wilgoci z domu nie oznacza ingerencji z zewnątrz. Twoim jedynym zadaniem jest stworzenie przeciągu, otwierając na oścież wszystkie okna i, jeśli to możliwe, drzwi. W przypadku wentylacji wymuszonej ten rodzaj wentylacji jest włączany w ciągły tryb rozszerzony. Nawet przy wizualnie suchych ścianach ich całkowite wyschnięcie zajmie kilka miesięcy. Jednocześnie zabiera się do suszenia meble i sprzęty gospodarstwa domowego. 

Pamiętaj: wszystkie rzeczy, które znajdowały się w wodzie, muszą zostać umyte i zdezynfekowane, aby zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni.

Jak osuszyć ściany po zalaniu

Naturalne całkowite osuszanie ścian może trwać od jednego do kilku miesięcy. Istnieją specjalne sposoby na wiercenie otworów od dołu w ścianach płyt warstwowych w celu odprowadzenia resztek wody. Powietrze w pomieszczeniach ogrzewane jest również wentylatorami elektrycznymi lub farelkami. Należy to zrobić ostrożnie. Każde przegrzanie ścian jest obarczone pojawieniem się pęknięć i przesuszenia warstwy wierzchniej ścian. Tak, a zużycie energii przy takim ogrzewaniu jest wysokie.

Potrzebujesz konsultacji?

Wyślij

Jak wysuszyć betonową podłogę po zalaniu lub wycieku wody

Jak długo beton schnie po zalaniu? Pokłady i ściany betonowe schną bardzo długo, do kilku tygodni, a nawet miesięcy, w zależności od stopnia penetracji wody. Proces można przyspieszyć poprzez bezpośrednią wentylację, zastosowanie nagrzewnic powietrza w celu przyspieszenia odparowywania wody z warstwy pokładu, strop lub podłóg. 

Jak wysuszyć podłogę po powodzi

Rozwiązanie tego problemu zależy od pokryć podłogowych i stopnia uszkodzenia. Prawidłowo ułożone płytki nie ulegają zalaniu wodą, a parkiet czy laminat muszą dokładnie wyschnąć w zależności od czasu narażenia na działanie wody. Wypaczają się i pęcznieją, pod nimi rozwija się grzyb. 

Jeżeli podłogi były zalewane przez długi czas, zaleca się rozebranie parkietu lub usunięcie laminatu. W końcu należy ocenić, na ile podłoże jest nasycone wodą (jastrych betonowy lub inny podkład). Po wyschnięciu i zdezynfekowaniu ponownie należy ułożyć wysuszony parkiet. 

Osuszenie parkietu odbywa się w zależności od stopnia zwilżenia w temperaturze pokojowej przez kilka dni lub do dwóch tygodni, bez przegrzewania powietrza, w przeciwnym razie parkiet wypaczy się i stanie się bezużyteczny. 

Jak wysuszyć podłogę pod linoleum? Linoleum, które było w wodzie przez długi czas, najprawdopodobniej nie da się uratować, trzeba będzie je wymienić. Jeśli on namoczył się trochę, można go wyjąć i wysuszyć w sposób skierowania mokrego podkładu do góry. Następnie należy zdezynfekować jastrych podłogowy pod nim, osuszyć go, a dopiero potem ponownie położyć linoleum.  

Obecne metody osuszania podłogi i ścian i w ogóle całego domu:

1. Osuszanie domu przez wentylację wewnętrzną: wietrzenie i wentylacja naturalna zajmuje dużo czasu, co jest niedopuszczalne w zimnych porach roku lub w deszczową pogodę. Ogrzewanie lub podgrzewanie powietrza w domu za pomocą grzejników jest wówczas bezużyteczne ze względu na wysoki poziom wilgotności względnej otaczającego powietrza. Wentylacja nie usuwa wtedy nadmiaru wilgoci z pomieszczenia, ponieważ wchodzące świeże powietrze jest również wilgotne. Długotrwałe przebywanie w domu w stanie wilgotnym przyczynia się do aktywnego rozwoju grzybów i pleśni na ścianach i wyposażeniu domu. Wymagany poziom wilgotności, aby grzyb się nie rozwijał, wynosi 45-55%. Przy naturalnej wentylacji jest to niemożliwe do osiągnięcia.

2. Powszechnie akceptowana metoda ogrzewania powietrza w pomieszczeniach za pomocą farelek lub termowentylatorów sprzyja zwiększonemu odparowywaniu wilgoci z wierzchnich warstw okładzin ściennych, podłóg i mebli. Wilgoć w powietrzu wewnątrz domu wzrasta, a po otwarciu okien, dzięki naturalnej konwekcji, podmokłe powietrze jest zastępowane świeżym powietrzem zewnętrznym (również zbyt nawilżone). Przy suchej, ciepłej pogodzie metoda ta jest obarczona pękaniem i uszkodzeniem wierzchnich warstw tynku i jastrychu. Wilgoć w głębokich warstwach utrzymuje się przez długi czas. Wadą jest duży pobór mocy i niemożność takiego osuszania w wilgotnych warunkach. 

3. Nowoczesne technologie wydajnego osuszania opierają się na wykorzystaniu osuszaczy powietrza. To delikatna i niezawodna metoda osuszania nie tylko ścian i podłóg, ale także wszystkich nieuszkodzonych mebli w domu. W przeciwieństwie do ogrzewania pomieszczenia farelkami lub termowentylatorami, gdy poziom wilgotności nie jest kontrolowany, osuszacz działa w celu zmniejszenia wilgotności powietrza. Co znacznie przyspiesza proces osuszania pomieszczenia i wszystkiego, co się w nim znajduje. Jednocześnie proces osuszania odbywa się ostrożnie, bez niepotrzebnego ryzyka zepsucia mebli, podłogi lub jastrychu ściennego.

Dlaczego osuszacz to najlepszy sposób na osuszenie domu?

  • Osuszacz powietrza dobierany jest z marginesem, poniżej dwukrotnej wielkości objętości suszonego pomieszczenia, do pracy w pierwszej kolejności w trybie suszenia ciągłego, ze stopniowym obniżaniem poziomu wymaganej wilgotności do akceptowalnego 45-55% przez kilka dni. 
  • Nie jest wymagana intensywna wentylacja i brak strat ciepła. Osuszanie odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu lub piwnicy. Osuszanie można z powodzeniem przeprowadzić również w warunkach deszczowej pogody lub chłodu na zewnątrz domu.
  • Kondensat odciągany z powietrza - 12-30 litrów na dobę pracy, odprowadzany jest do osobnego zbiornika, pojemnika lub bezpośrednio do kanalizacji.
  • Wszystko w pomieszczeniu jest suszone: podłoga, ściany, sufit, meble i inne elementy wyposażenia wnętrz. 
  • Proces suszenia jest znacznie bardziej ekonomiczny i tańszy niż w przypadku farelki.
  • W przypadkach, gdy konieczne jest osuszenie chłodnego domu, można użyć wydajnych osuszaczy adsorpcyjnych działających w temperaturach poniżej 5–15°C.
  • Podgrzewanie powietrza do wysokich temperatur nie jest wymagane, wystarczy temperatura pokojowa 20-25°C.
  • Proces osuszania jest delikatny i stopniowy, bez uszkadzania warstw powierzchniowych i pokryć, ze stopniowym usuwaniem wilgoci z całej grubości jastrychu lub ścian.
  • Można wypożyczyć przenośną lub mobilną wersję osuszaczy o wymaganej mocy, co jest wygodne w sytuacjach awaryjnych.
  • Osuszacze są wyposażone w proste i bakteriobójcze filtry powietrza.
  • Super wydajny, mocny i niezawodny osuszacz wyprodukowany w Niemczech Mycond Roomer Smart 25 - z najlepszym stosunkiem wydajności do zużycia energii: 25 l/dzień przy 30°/80% i tylko 320 W.

 

Ponownie o dodatkowych działaniach 

Wszelkie prace naprawcze związane z renowacją podłóg, ścian i dekoracji wnętrz należy wykonywać wyłącznie po dokładnej dezynfekcji i dezynsekcji pomieszczeń domu i piwnicy. Niewystarczające wysuszenie lub zła jakość dezynfekcji mogą być źródłem rozwoju grzybów i pleśni, a to stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia mieszkańców domu. 

To samo należy zrobić z odzieżą, meblami, sprzętem AGD i artykułami gospodarstwa domowego. Wszystkie przedmioty w domu muszą zostać sprawdzone i przetworzone, ubrania należy wyprać i osuszyć.

 

Model osuszacza powietrza, który idealne sprawdzi Ci się

1 439
MYCOND Roomer Smart 25
Typ osuszacza
Domowy
MYCOND Roomer Smart 25
Promocja
25 l 50 m2
Więcej Kup jednym kliknięciem
1 786
MYCOND Berg 25
Typ osuszacza
Domowy
MYCOND Berg 25
25 l 50 m2
Więcej Kup jednym kliknięciem

Wnioski

Odpowiedź na pytanie, jak wysuszyć dom po powodzi, jest dość prosta. Należy po prostu wybrać osuszacz powietrza!

Wszystkie etapy prac renowacyjnych mających na celu wyeliminowanie skutków zalania lub powodzi są znacznie łatwiejsze i w krótszym czasie realizowane przy użyciu osuszaczy powietrza. To nowoczesne, wydajne urządzenie, już aktywnie wykorzystywane przez doświadczonych budowniczych i remontowców do szybkiego odwadniania budynków i przeprowadzania remontów, w tym przy usuwaniu skutków zalania lub powodzi.

Osuszacz powietrza jest przydatnym i niezbędnym urządzeniem do użytku domowego w klimacie wilgotnym, w budynkach letniskowych, lub w długo budowanych domach z brakiem ogrzewania, ze słabą hydroizolacją fundamentów, na osiedlach położonychna terenach o trudnym, nierównym podłożu - w każdych warunkach, w których istnieje zagrożenie uszkodzenia domu przez wodę i wilgoć.

Oprócz powyższych zalet osuszacz to również gwarancja zdrowia dorosłych i dzieci. Rzeczywiście, w arsenale swoich funkcji znajduje się nie tylko osuszanie domu po powodzi i mieszkań po zalaniu, ale także utrzymanie akceptowalnych warunków w domu. Ponadto takie urządzenia przyda Ci się podczas remontów, do suszenia ubrań po praniu, w łazience, w garażu i w piwnicy.

Jeśli chcesz kupić osuszacz do suszenia prania lub do innych celów, wybierz urządzenie do różnych pomieszczeń i o określonych funkcjach lub skonsultuj się ze specjalistami, zadzwoń +48172831547 lub zamów oddzwonienie.

Wybór
osuszacza