pn wt śr czw pt sob ndz
09°° - 18°°
nieczynne
Пн W Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
выходной
Пн W Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
выходной

Jak wybrać osuszacz powietrza do mieszkania pod względem popularności i niezawodności

Spis treści

 1. Jak wybrać odpowiedni osuszacz? Na co zwrócić uwagę?
 2. Warunki, w jakich będzie pracował osuszacz. Osuszanie powietrza w niskich temperaturach
 3. Wydajność: jak dobrać osuszacz w zależności od wydajności suszenia?
 4. Jak wybrać osuszacz według zużycia powietrza?
 5. Poziom hałasu: jak wybrać cichy osuszacz do pokoju dziecięcego lub sypialni?
 6. Jak wybrać osuszacz według zużycia energii?
 7. Obsługa serwisowa osuszacza powietrza
 8. Na jakie cechy funkcjonalne i konstrukcyjne należy zwrócić uwagę przy wyborze osuszacza?
 9. Jak dobrać osuszacz do mieszkania pod względem popularności i niezawodności?
 10. Wnioski

Skąd pochodzi wilgoć? Problemy słabego ogrzewania górnych lub dolnych pięter, brak wentylacji, ściany domów nawiewane przez zimny wiatr, wilgotne piwnice lub nieszczelne dachy, słaba izolacja termiczna - wszystko to prowadzi do zwiększonej wilgotności w pomieszczeniach, kondensacji na oknach lub ścianach, a w rezultacie do pleśni i grzyba w domu. 

Dlatego w celu bezwzględnej ochrony przed pleśnią i grzybami w mieszkaniu lub domu, w biurze lub w garażu, w wiejskim domu lub w piwnicy, do akcji ratunkowej przychodzi domowy osuszacz powietrza.

Chcesz utrzymać wilgotność w bezpiecznym zakresie 40-60% RH? Aby uniknąć alergii, trudności z oddychaniem i bólów głowy? Posłuchaj naszej Rady! 

Głównym zadaniem osuszacza jest utrzymywanie wilgotności względnej w bezpiecznych granicach. 

Dlaczego wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych wzrasta? Każdy kwiat w doniczce na parapecie wydziela do 150 ml wody dziennie. Podczas brania prysznica do 2.5 litrów wody przepływa do powietrza, a podczas gotowania do 2 litrów na dobę. Osoba, nawet siedząc, uwolni do 50 ml wilgoci na godzinę. Przy niedostatecznej wentylacji, a także gdy z zewnątrz dostanie się więcej wilgotnego powietrza, problem wysokiej wilgotności nie jest kontrolowany.

Na podstawie badań mikroklimatu uzyskano dane dotyczące wpływu wskaźnika wilgotności względnej na zdrowie ludzkie i środowisko. 

Jak wybrać odpowiedni osuszacz? Na co zwrócić uwagę?

6 najważniejszych parametrów do wyboru osuszacza:

 • Warunki, w jakich będzie działać osuszacz 
 • Wydajność
 • Zużycie powietrza
 • Poziom hałasu
 • Pobór energii
 • Obsługa serwisowa

Każdy osuszacz może usunąć z określonej objętości powietrza pewną ilość wilgoci zawartej w nim w pewnych warunkach temperaturowych. Ilość wilgoci w powietrzu zależy również od różnych dodatkowych źródeł pary wodnej: od prysznica, akwarium, od gotowania, roślin wewnętrznych, ludzi obecnych, itd. 

Jak w zasadzie działa osuszacz? Więcej na ten temat w innym artykule

Warunki, w jakich będzie pracował osuszacz. Osuszanie powietrza w niskich temperaturach

Podczas osuszania pomieszczenia należy zwracać uwagę na temperaturę roboczą. Temperatura powietrza jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru modelu osuszacza powietrza.

Polecamy:

 • jeśli temperatura powietrza w pomieszczeniu jest stale niska do 8 °С, należy użyć domowego osuszacza adsorpcyjnego , - tylko on w takich warunkach pokona wilgoć;
 • jeśli temperatura powietrza mieści się w zakresie od 8 do 35 °С — najlepiej nadają się uniwersalne modele z kondensacją (kompresorem), które mogą działać w warunkach od 5°C i wyposażone są w funkcję automatycznego odszraniania. 

Wydajność: jak dobrać osuszacz w zależności od zdolności do osuszania?

Wydajność osuszania może wynosić od 0,5 litra do 50 litrów kondensatu przy ciągłej pracy przez 24 godziny. 

Aby osuszyć powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych, istnieją wzory, za pomocą których można określić wymaganą objętość usuwanej wilgoci w l / g:

Q=V x 1,5/1000, l/g, przy 0,5 wymian powietrza, 20°C i szybkości osuszania 2,5 g/m3 na godzinę. 

Dla pomieszczenia o wymiarach 25 x 2,7 = 67,5 m3: 

Q = 67,5 x 1,5 / 1000 = 0,101 l. W ciągu dnia ilość uwolnionej wilgoci, którą należy usunąć, wynosi,  0,101 х 24 = 2,4 litra. 

Aby dowiedzieć się, ile wilgoci jest średnio uwalniane do powietrza w pomieszczeniu  o danej powierzchni lub objętości, skorzystaj z naszego Kalkulatora

Ale osuszacz musi posiadać również gwarancję, że odprowadzi nadmiar wilgoci z akwarium, z wilgotnej ściany, z mokrej odzieży po praniu, z osuszania ścian po tapetowaniu, w saunie lub łazience, czy też do suszenia przedmiotów, ścian lub parkietu po zalaniu.
Lepiej wybrać jeden osuszacz do wszystkich możliwych zastosowań. 

Producenci osuszaczy zalecają:

 • do osuszania pomieszczeń do 15 m2 - domowe osuszacze kondensacyjne o wydajności osuszania 10 - 12 l/dobę, które należą do najpopularniejszych modeli do szerokiego zakresu zastosowań;
 • do osuszania pomieszczeń 16 - 31 m2 - osuszacze o wydajności osuszania 14 - 16 l/dobę;
 • dla pomieszczeń powyżej 35 - 50 m2 - modele o wydajności osuszania 20-24 litrów na dobę;
 • dla pomieszczeń powyżej 50 m2 - wydajne osuszacze, które usuwają ponad 30 litrów kondensatu w ciągu 24 godzin.

Jak wybrać osuszacz według zużycia powietrza?

Wewnątrz osuszacza zainstalowany jest wentylator, który przepuszcza przez urządzenie pewną ilość powietrza. Osuszone i częściowo podgrzane powietrze powraca z osuszacza do pomieszczenia. 
Jeżeli największy pokój w mieszkaniu ma powierzchnię 25 m2 i wysokość 2,7 m, to jego objętość wynosi 67,5 m3. 

Uwaga! Wydajność powietrza osuszacza powinna być dwa-trzy razy większa od objętości pomieszczenia. Czyli dla takiego pomieszczenia o powierzchni 67,5 m3 odpowiedni jest osuszacz o zużyciu powietrza do 150 - 180 m3/g i o wydajności suszenia 14 litrów w ciągu 24 godzin.

Poziom hałasu: jak wybrać cichy osuszacz do pokoju dziecięcego lub sypialni

Poziom hałasu należy wziąć pod uwagę przy wyborze osuszacza, jeśli jest on używany w pokoju dziecięcym lub w sypialni dla dorosłych. 

Akceptowalny i komfortowy dla sypialni jest poziom hałasu 30 - 35 dBA, porównywalny z hałasem klimatyzatora ściennego. Dlatego szczególnie doceniany jest osuszacz do domu z cichą pracą lub z możliwością przełączenia w tryb cichy – nocny ze zmniejszoną prędkością wentylatora. 

Przykład: cichy osuszacz Mycond Roomer Smart 12.

  Jak wybrać osuszacz według zużycia powietrza 

  Nasze polecenie: w celu jakościowego osuszenia powietrza w całym pomieszczeniu powyżej 10 - 12 m2 nie należy brać osuszacza małej mocy bez kompresora na elementach Peltiera. Taki osuszacz jest tańszy, ale ma znacznie mniejszą wydajność suszenia i zużywa trzy razy więcej energii elektrycznej na usunięcie litra kondensatu.

  Osuszacze kondensacyjne w technologii sprężarkowej działają w sposób najbardziej energooszczędny i ekonomiczny.

  Modele adsorpcyjne są niezbędne do pracy w niskich temperaturach, choć są bardziej energochłonne.

  Koncentrujemy uwagę na możliwości pracy wielu modeli skraplających z różnymi prędkościami wentylatora, przy mniejszym lub większym zużyciu energii, w trybie maksymalnego osuszania lub w ekonomicznym trybie czuwania w trybie automatycznym.

  Obsługa serwisowa osuszaczy powietrza

  Ważne jest, aby zakupić osuszacz do domu od zaufanej firmy, której lista usług zawiera wszystkie możliwości obsługi gwarancyjnej i serwisowej.

  Osuszacze-online posiada doświadczonych techników serwisowych, którzy potrafią prawidłowo zdiagnozować i rozwiązać problem z Twoim osuszaczem. Nasza firma utrzymuje stały kontakt z dostawcami osuszaczy oferowanych marek.

  Możesz być spokojny o serwis, kupując osuszacz с w sklepie internetowym osuszacze-online.pl. Nasi inżynierowie są zawsze w kontakcie i w każdej chwili gotowi doradzić Klientowi i wykonać prace serwisowe, aby Twój osuszacz działał długo i bezawaryjnie.

  Na jakie cechy funkcjonalne i konstrukcyjne należy zwrócić uwagę przy wyborze osuszacza?

  • Design osuszacza jest szczególnie ważny, jeśli osuszacz jest zainstalowany na stałe lub musi harmonizować z wystrojem w pomieszczeniu lub wnętrzu biura.
  • Osuszacz do domu ma szeroką gamę funkcji i trybów. Należą do nich: możliwość pracy ciągłej, automatycznej ze sterowaniem wbudowanego higrometru, włączanie i wyłączanie zgodnie z timerem, praca w celu suszenia prania, wentylacja i oczyszczanie powietrza w trybie bez kompresora oraz inne tryby.
  • Objętość zbiornika kondensatu i odpływ przez wąż – ma to znaczenie, gdy nie ma możliwości częstego spuszczania wody.
  • Sterowanie prędkością wentylatora — ważne, gdy wymagana jest bardziej ekonomiczna i cicha praca.
  • Wskaźniki LED poziomu wilgotności, podświetlenie wyświetlacza i przycisków sterujących są użytecznymi opcjami dla użytkownika do wizualnej oceny stanu pracy osuszacza.
  • Filtracja powietrza, HEPA-filtracja, jonizacja powietrza to podstawowe opcje podczas korzystania z osuszacza w domach z dziećmi i osobami podatnymi na alergie.
  • Sygnalizacja dźwiękowa i świetlna napełnienia zbiornika, awarii, zanieczyszczenia filtra – niezbędna i obowiązkowa dla łatwej kontroli procesu osuszenia. 

  Jak wybrać osuszacz do mieszkania pod względem popularności i niezawodności?

  Skoncentruj się na ocenach, wystawianych przez ekspertów, opiniach innych użytkowników, recenzjach nowych produktów i opisach ulepszeń w projektach osuszaczy. 

  Wyższa cena to zwykle kryterium charakteryzujące jakość materiałów i niezawodność montażu, wyższej klasy kompresor i elektronika sterująca.

  Dlatego eksperci osuszacze-online.pl zalecają zwrócenie uwagi na te modele osuszaczy domowych do mieszkań i domów:
  Mycond Roomer Smart 12 (11,5 l/ dobę, 100 m3/godz);  Mycond Yugo Smart 16 (16 l/dobę, 120 m3/godz);                                                                

  Tu są modele wiodących światowych marek, które cieszą się stałym zainteresowaniem naszych klientów i wyróżniają się niezawodnym urządzeniem. Modele te charakteryzują się doskonałą jakością i sprawdzoną funkcjonalnością, wyróżniają się wydajnością i są przeznaczone do osuszania pomieszczeń o różnej objętości. 

  Zwróć uwagę na recenzję popularnych modeli 2020, przygotowaną przez naszych ekspertów.

  1 117
  MYCOND Roomer Smart 12
  Typ osuszacza
  Domowy
  MYCOND Roomer Smart 12
  Promocja
  12 l 25 m2
  Więcej Kup jednym kliknięciem

  Potrzebujesz konsultacji?

  Wyślij

  Wnioski

  Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe, modele tej samej klasy pod względem skuteczności osuszania mogą różnić się komfortem sterowania, funkcjonalnością i zestawem opcjonalnych funkcji. 

  Możesz ustawić własny komfortowy poziom wilgotności względnej w zakresie od 40 do 60% lub możesz po prostu nacisnąć przycisk i natychmiast wybrać żądany poziom 40, 50 lub 60% RH z automatyczną kontrolą za pomocą higrostatu.  Możesz włączyć zwykły tryb osuszania za pomocą timera lub możesz włączyć osuszacz do długotrwałego suszenia z odprowadzaniem kondensatu przez wąż drenażowy do kanalizacji. Wybierz wersję przenośną lub na kółkach z regulowanym kierunkiem przepływu powietrza i ruchomymi żaluzjami na wylocie suchego powietrza. 

  Nasi menedżerowie pomogą Ci zrozumieć osobliwości technicznych cech modeli. Otrzymasz szybkie odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące dostawy lub konfiguracji modelu. Jeśli chcesz wybrać i kupić osuszacz do swojego domu, budynku letniskowego, mieszkania lub biura, zadzwoń +48172831547.

  Całe zróżnicowanie osuszaczy domowych jest przedstawione w naszym katalogu tutaj.

  Jak wybrać osuszacz do prywatnego basenu krytego na podstawie objętości pomieszczenia i danych na lustrze basenowym, zobacz ten artykuł.  

  Wybór
  osuszacza