pn wt śr czw pt sob ndz
09°° - 18°°
nieczynne
Пн W Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
выходной
Пн W Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
выходной

Jak wysuszyć wilgotną piwnicę

Spis treści:

 1. Główne przyczyny wilgoci w piwnicy
 2. Jak wysuszyć piwnicę lub winiarnię
 3. Osuszacze powietrza, zasada działania
 4. Jakie są zalety osuszaczy do osuszania piwnicy lub winiarni
 5. Przykłady modeli osuszaczy piwnicznych lub winiarnych
 6. Wnioski

Na wsi, pod werandą prywatnego budynku lub około niego, często buduje się zimną piwnicę do przechowywania zimowych zapasów konserwowych i zbiorów. Zdarza się jednak, że pojawiły się pewne czynniki, przez które ściany w piwnicy zawilgociły i pojawiła się kondensacja. Jak zatem przechowywać tam żywność? Zepsuje się! Jak więc wysuszyć piwnicę w takich przypadkach? 

Najpierw określa się przyczyny pojawienia się zawilgocenia i nadmiaru wilgoci, następnie eliminuje się je, a potem tylko utrzymuje się niezbędne warunki wilgotności powietrza.

Główne przyczyny wilgoci i wilgotności w piwnicy

Naruszenie wentylacji piwnicy. Jeśli kanały wentylacyjne są zatkane, należy je wyczyścić. Wlot rury wentylacji wywiewnej na różnicę ciśnień powietrza należy umieścić pod sufitem, a otwór rury nawiewnej umieścić po przeciwnej stronie, w dolnej części pomieszczenia, prawie przy podłodze. Zewnętrzna część rury wyciągowej musi być wyżej niż najwyższa część budynku, a rura nawiewna musi znajdować się co najmniej metr nad ziemią.

Możesz usprawnić usuwanie wilgotnego powietrza, instalując wentylator na okapie. Zewnętrzne części rur wentylacyjnych zabezpieczone są stożkami ochronnymi przed deszczem i przedostawaniem się do wnętrza rur liści.  Istnieje również możliwość zamontowania przepustnicy, która regulowałaby przeciąg i przepływ powietrza wywiewanego.

Uszkodzenia lub złej jakości hydroizolacja ścian, sufitu lub podłogi piwnicy. Należy sprawdzić stan ścian, podłogi i sufitu. Sprawdzić połączenia podłogi i ścian, wyeliminować pęknięcia, sprawdzić wodoodporność otworów na rury wentylacyjne w suficie.

W zależności od konstrukcji ścian i podłogi podejmowane są różne środki, aby zapobiec przedostawaniu się do piwnicy zewnętrznej wilgoci z roztopów lub wód gruntowych. Wykopują fundament i nakładają warstwę hydroizolacji, jeśli ona została źle wykonana podczas budowy piwnicy.

Jeśli nie ma możliwości wykonania zewnętrznych robót ziemnych, do wykonania wewnętrznych ścian piwnicy stosuje się specjalne impregnaty hydroizolacyjne na bazie cementu.

Naruszenie integralności ślepego obszaru wokół piwnicy. Konieczne jest zlikwidowanie luk i zorganizowanie odprowadzenia kanalizacji burzowej do rynny kanalizacyjnej.

W celu ochrony przed ściekami istnieje możliwość ułożenia linii drenażowej na całym obwodzie, która chroni piwnicę znajdującą się w gruncie przed wodami gruntowymi.

Zła paroizolacja. Jeśli piwnica lub winiarnia znajduje się pod domem wiejskim, istnieje możliwość przenikania wilgoci. Konieczne jest wykonanie prac izolacyjnych, aby zapobiec przenikaniu wilgoci przez strop.

РPo omówieniu głównych powodów podajemy środki, które należy podjąć, aby wysuszyć piwnicę lub winiarnię.

Jak wysuszyć piwnicę lub winiarnię

Zabierzmy się więc do pracy :

 • Konieczne jest uwolnienie piwnicy ze wszystkich rzeczy, stojaków, pudełek i puszek. Myjemy je i wysuszamy na słońcu lub w przewiewnym miejscu. Półki można wybielić.
 • Określamy, skąd pochodzi wilgoć – od zewnątrz piwnicy czy od wewnątrz.
 • Jeśli woda dostanie się do piwnicy z zewnątrz: sprawdzamy zewnętrzną hydroizolację, ślepy obszar i kanał burzowy.
 • Sprawdzamy wszystkie ściany i złącza, usuń i uszczelnij szczeliny i pęknięcia. Oczyszczamy ściany z pleśni.
 • Wybielamy w kilku etapach wapnem i witriolem ściany dotknięte pleśnią.
 • W razie zawilgocenia spowodowanego słabą wentylacją i zapasami warzyw, instalujemy wentylatory lub zewnętrzne deflektory na okapie, ogrzej pomieszczenie farelką lub innymi metodami osuszenia piwnicy.

Głównym zadaniem - w trakcie pracy lub przed wybielaniem - jest osuszenie piwnicy. Nie jest to łatwe, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wilgoć zalała wszystkie ściany na dużą głębokość. To jest długi proces.

A jak pozbyć się wilgoci w piwnicy garażu lub na wsi, jeśli nie można tam długo pozostać? Nie wszędzie da się trzymać otwarte drzwi lub właz przez długi czas, sprowadzić potężną sieć do nagrzewnicy, a po prostu jest to niebezpieczne i nie ma czasu na rozpalenie ognia w środku lub wysuszenie piwnicy innymi staromodnymi metodami.

Sytuację ratują nowoczesne osuszaczy. Są to ekonomiczne urządzenia energooszczędne, które nie wymagają dużego zużycia energii, ale skutecznie osuszają piwnice czy winiarnie nawet po powodziach.

Osuszacze powietrza, zasada działania

Różnorodność modeli osuszaczy powietrza pozwala wybrać model najbardziej odpowiedni do określonych warunków pracy.

Osuszacze kondensacyjne, jak sama nazwa wskazuje, działają na zasadzie kondensacji pary wodnej z powietrza w kontakcie z zimnym wymiennikiem ciepła z krążącym w nim freonem. Wilgotne powietrze jest pobierane z pomieszczenia i kierowane przez wentylator do wymiennika ciepła. Powstały kondensat spływa w dół i jest gromadzony w wewnętrznym zbiorniku zainstalowanym w korpusie osuszacza lub jest odprowadzany do zewnętrznego zbiornika (lub do kanalizacji) przez wąż. Ponieważ kondensacja wilgoci zachodzi lepiej w dodatnich temperaturach, takie osuszacze działają lepiej przy temperaturach powietrza powyżej 10 -15 stopni, ale mogą również działać w temperaturze +5 °C.

Osuszacze adsorpcyjne działają na zasadzie pochłaniania wilgoci z powietrza za pomocą różnych materiałów adsorpcyjnych (pochłaniających wilgoć). W większości modeli konstrukcja wykorzystuje obracający się wirnik wypełniony żelem krzemionkowym. Obrotowy żel krzemionkowy najpierw pochłania wilgoć z powietrza pobieranego przez wentylator z pomieszczenia. Następnie, przechodząc do innego sektora podczas obracania, żel krzemionkowy jest suszony powietrzem o innym strumieniu, ogrzewanym grzałką elektryczną. Ponieważ suszenie odbywa się za pomocą grzałki, suszarka może pracować nawet w niskich temperaturach, od 0°C i znacznie niższych. A to ogromny plus, zwłaszcza gdy trzeba usunąć wilgoć w piwnicy drewnianego domu, zwłaszcza jeśli trzeba to zrobić zimą.

Jakie są zalety osuszaczy do osuszania piwnicy lub winiarni

 •  Różnorodność wzorów: domowe lub przemysłowe, mobilne lub stacjonarne, ścienne, podłogowe lub kanałowe.
 •  Doskonała wydajność osuszania, nawet w przypadku modeli domowych do 50 litrów kondensatu dziennie.
 •  Stopniowe i równomierne odprowadzanie wilgoci z powietrza oraz grubości posadzki, ścian i sufitu: bez powierzchownego przesuszenia i powstawania pęknięć w powłokach.
 •  Do zastosowania w piwnicach szczególnie przydatne są funkcje oczyszczania powietrza, a także częściowy odzysk ciepła.
 •  Kompakne domowe, przenośne lub mobilne osuszacze zużywają bardzo mało energii.
 •  Najkorzystniejsze temperatury powietrza do przechowywania warzyw to 3-5 °C, w których doskonale sprawdzają się osuszacze adsorpcyjne.
 •  Nie tylko w celu osuszenia piwnicy najpierw, ale także później, aby dokładnie kontrolować pożądany poziom wilgotności dla najlepszego stanu zapasów żywności, pomoże tylko osuszacz z wbudowanym higrostatem.
 •  Osuszacz nie wymaga nadzoru, pracuje w trybie automatycznym, samoczynnie włączając się i wyłączając, aż do osiągnięcia pożądanego poziomu wilgotności powietrza, bezpiecznego do przechowywania żywności.
 •  Ekonomiczny pobór mocy - do 100...300 Wt przy maksymalnym obciążeniu.
 •  Istnieją modele osuszaczy z podłączeniem kanału z sąsiedniego pomieszczenia lub poza piwnicą.
 •  Automatyczne wyłączenie urządzenia podczas napełniania zbiornika kondensatem pozwoli Ci nie monitorować procesu osuszania.

Przykładowe modele osuszaczy do piwnicy lub winiarni

Osuszacze kondensacyjne

Niemiecki niezawodny osuszacz kondensacyjny Mycond Berg 25 to niezawodny pomocnik domowy w walce z wilgocią, pomoże usunąć wilgoć nie tylko w piwnicy, ale także w pralni, łazience, garażu czy budynku letniskowym. Utrzymuje odpowiednie warunki do poziomu wilgotności. Posiada dość pojemny zbiornik 6,5 litra, a także może pracować bez przerwy z kondensatem odprowadzanym do dużego pojemnika lub do kanalizacji.

Osuszacz MYCOND Roomer Smart 25, który przy solidnej wydajności (do 25l/24h) wyróżnia się korzystną i przystępną ceną. Nowoczesne sterowanie, wydajność, filtr powietrza, a także duży zbiornik na skropliny to standardowe zalety. Sterowanie Wi-Fi ze smartfona lub tabletu to unikalna cecha modelu, przydatna do pracy w domu i piwnicy.

Osuszacze adsorpcyjne

Popularny przenośny profesjonalny model niemieckiej marki Trotec TTR 200 (8,4 l/s) nadaje się do dużych chłodni i piwnic, świetnie sprawdza się przy osuszaniu i utrzymaniu najlepszych warunków przechowywania produktów w temperaturach -15 ... +35 °C. Może pracować na zdalnym czujniku wilgotności, jest wyposażony w różne filtry powietrza, pracuje z częściowym ogrzewaniem powietrza. Może być podłączony od zewnątrz kanałami powietrznymi do suszonego pomieszczenia.

1 786
MYCOND Berg 25
Typ osuszacza
Domowy
MYCOND Berg 25
25 l 50 m2
Więcej Kup jednym kliknięciem

Notatka

Łatwo określić, jaka wilgotność powietrza w piwnicy jest powyżej normy, pomoże higrometr. Możesz także zakupić termohigrometr na biurko lub na ścianę. Termohigrometr, który mierzy zarówno temperaturę, jak i wilgotność powietrza. Możesz eksperymentować ze szklanką lodowatej wody i kondensatem spływającym po jej ścianach, ale ta metoda nie da dokładnej liczby.

Zgodnie z normami temperatura powietrza w piwnicy lub w winiarni używanej do przechowywania produktów rolnych może wynosić od 2 do 5 ° C w zimnych porach roku. Wilgotność w pomieszczeniach magazynowych nie powinna przekraczać 80 - 90% RH.

A zgodnie z pożądanym poziomem wilgotności do przechowywania warzyw w zimie są takie informacje:

 • ziemniaki najlepiej przechowywać w temperaturze 2 - 5°C i wilgotności 85 - 95%,
 • kapusta późna - w temperaturze 0 - 2°C i wilgotności 85 - 100%,
 • pomidory są dobrze przechowywane w temperaturze +7°С...+20°С i wilgotności 90% - 95%,
 • a cebula może dobrze leżeć i nie psuć się w temperaturach od -2°C do +2°C i wilgotności 65% - 80%.

Wnioski

Jeśli potrzebujesz natychmiast i szybko uporządkować piwnicę lub winiarnię, najlepiej nadaje się osuszacz. Prace nad zmianą wentylacji i odbudową hydroizolacji piwnicy można prowadzić w pogodne letnie dni. A walczyć z nadmiarem wilgoci i oszczędzać warzywa w piwnicy musisz tu i teraz. A potem osuszacz domowy to świetne znalezisko. Uchroni produkty przed pleśnią i psuciem oraz pomoże stworzyć najlepsze warunki do długotrwałego przechowywania. Twoje zbiory będą w porządku. 

Pomoże również skutecznie osuszyć piwnicę lub winiarnię podczas kolejnych remontów. W żaden inny sposób nie wysuszysz ścian, podłogi i sufitu piwnicy lepiej i bardziej równomiernie niż za pomocą osuszacza. Nie daj się zwieść iluzji, że osuszacz w tabletach pomoże usunąć wodę z sufitu lub podłogi albo zapobiegnie pleśnieniu upraw lub zapasów zimowych. Skuteczność tej metody w porównaniu z osuszaczami jest po prostu mizerna. Weź tylko osuszacz. Który?

Jeśli jesteś zainteresowany bardziej szczegółowym rozwiązaniem problemu, lub nie wiesz, jak najlepiej osuszyć wilgotną piwnicę, chcesz dowiedzieć się więcej o osuszaniu, możesz zadzwonić do osuszacze-online telefonicznie +48172831547, lub zamówić oddzwonienie.

Potrzebujesz konsultacji?

Wyślij
Wybór
osuszacza