pn wt śr czw pt sob ndz
09°° - 18°°
nieczynne
Пн W Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
выходной
Пн W Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
выходной

Normy i jak szybko pozbyć się wilgoci

 

Spis treści:

  1. Wilgotność powietrza i standardy
  2. Norma wilgotności w pomieszczeniu
  3. Norma wilgotności powietrza na zewnątrz
  4. Czym mierzy się poziom wilgotności powietrza
  5. Przyczyny nadmiernej wilgotności w domu 
  6. Co zapewnia normalną wilgotność w pomieszczeniu
  7. Jak pozbyć się dużej wilgotności
  8. Wnioski 

Kiedy pojawiają się pytania: skąd bierze się wilgotność, jak ją regulować i jakie są normy koncentracji wilgoci w powietrzu mieszkania lub domu? Zwykle dopiero wtedy, gdy mieszkańcy domu zaczynają wykazywać oznaki niewydolności oddechowej i chorób płuc, zmęczenia i spadków odporności, gdy meble zaczynają się niszczeć, urządzenia elektryczne rdzewieją, szyby stale zaparowują, a w kątach mieszkania pojawiają się ciemne plamy pleśni. Aby zrozumieć, jak najlepiej radzić sobie z nadmierną wilgotnością w domu, przedstawimy Ci kilka niezbędnych informacji ogólnych.  

Wilgotność powietrza i normy

Wielu pyta: Jaki powinien być dopuszczalny poziom wilgotności w mieszkaniu lub domu zgodnie z normą? Wyjaśniamy: w państwowych przepisach budowlanych oraz zgodnie z normami sanitarno-higienicznymi dopuszczalny zakres koncentracji wilgoci, charakteryzującej się wilgotnością względną, powinien zawierać się w przedziale od 25 do 70%. 

Normalna wilgotność w mieszkaniu to 40-60%,ten zakres będzie optymalny przez cały rok zarówno dla starszych, jak i młodszych pokoleń mieszkańców budynków prywatnych i wielopiętrowych .   

Eksperci zalecają przestrzeganie następujących wartości poziom wilgotności powietrza dla różnych typów pomieszczeń:

Typ pokoju/pokoju Wilgotność w ciepłą porę, % Wilgotność w zimną porę,%
Pokoje dzienne - salony, gabinety, kuchnie-jadalnie 30 - 60 30 - 45
Pokoje dziecięce i zabawkowe, sypialnie, pokoje, w których mieszkają osoby starsze lub niepełnosprawne 30 - 50 30 - 50
Korytarze, foyer do 60 do 60
Kuchnia, łazienka, toaleta, spiżarnie,  klatki schodowe, hole niestandardowe niestandardowe
Przestrzenie biurowe lub publiczne 40 - 60  40 - 60
Zakłady medyczne  40 - 55 40 - 55
Apteki 40 - 60  40 - 60 
Publiczne i prywatne baseny 50 - 60  50 - 60 

Warto odznaczyć, że w pomieszczeniach, w których mieszkają niemowlęta, wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić od 50 do 60%. Dla ich zdrowia korzystniejsze będzie ciepłe i wilgotne powietrze. Suche powietrze jest bardziej zakurzone, powoduje przesuszenie błon śluzowych, co prowadzi do trudności w oddychaniu i rozwoju alergii skórnych.

Norma wilgotności w pomieszczeniu

Ponieważ dane o wilgotności powietrza dla pomieszczeń mieszkalnych zostały już podane, przedstawimy informacje o dopuszczalnych zakresach wilgotności powietrza dla innych typów pomieszczeń. W końcu parametry  mikroklimatu dla różnych pomieszczeń znacznie się różnią i zależą od wymagań dotyczących poziomu komfortu cieplnego, jakości powietrza w pomieszczeniach oraz funkcji i przeznaczenia budowli.

 W optymalnych warunkach mikroklimatycznych dla obszaru pracy pomieszczeń przemysłowych, zgodnie z normami sanitarnymi, zakres względnej wilgotności powietrza od 40 do 60%.

W przypadku większości pomieszczeń wykorzystywanych przez ludzi przy projektowaniu systemów inżynierskich uwzględnia się takie limity wilgotności powietrza (DSTU B EN 15251:2011). Rodzaje pomieszczeń są podzielone na cztery kategorie w zależności od warunków mikroklimatycznych:

Warunki mikroklimatu Warunki korzystania z pomieszczeń i kategorii osób

Oznaczenie kategorii 

zgodnie DSTU B EN ISO 7730

Wartość względnej wilgotności powietrza, % RH
Zwiększono-optymalne pomieszczenia do stałego użytku, dla osób o słabym stanie zdrowia, osób starszych, ze specjalnymi potrzebami A 30 - 50
Optymalne warunki nowe, termomodernizowane, zrekonstruowane domy dla zdrowych dorosłych B 25 - 60 
Dozwolone nowe lub zmodernizowane domy czasowego pobytu ludzi C 25 - 70
Dozwolone z ograniczeniami pomieszczenia z ograniczonym użytkowaniem przez cały rok - do 20 i powyżej 70

W przypadku specjalistycznych budynków i budowli — pomników historycznych, muzeów, kościołów — konieczne są specjalne wymagania dotyczące poziomu wilgotności. W przypadku systemów wentylacyjnych i grzewczych projekt powinien uwzględniać, czy budynki są w eksploatacji, czy nie. Powietrze nieużywanych budynków nie musi być nawilżane, a w niektórych przypadkach, biorąc pod uwagę przeznaczenie budynków, muszą one posiadać system osuszania powietrza, aby zapobiec pojawianiu się pleśni i grzybów oraz dalszemu niszczeniu. Do pomieszczeń placówek medycznych, lub zakładów produkcyjnych, osuszanie lub nawilżanie powietrza są koniecznie zapewnione.

Norma wilgotności powietrza na zewnątrz

Warunki klimatyczne różnią się w zależności od regionów na północy i południu, wschodzie i zachodzie kraju, a także różnią się w porze letniej i zimowej oraz zależą od ilości opadów, charakterystyki powierzchni i sezonowej temperatury powietrza. 

Tak więc zimą średnia wilgotność powietrza zewnętrznego dla większości regionów Polski waha się od 84 do 86 %.

Latem względna wilgotność powietrza na zewnątrz spada i wynosi średnio od 74 do 77 %.

 

Organizm ludzki może przystosować się do zewnętrznych warunków klimatycznych, ale istnieją dla niego pewne ograniczenia. Dla optymalnej termoregulacji osoby w spoczynku warunki o temperaturze powietrza do 30-31 ° С są uważane za dopuszczalne  przy wilgotności powietrza 85%, czyli przy temperaturze powietrza do 40 °C – dopuszczalna wilgotność względna wynosi 30%.  Przy aktywnej aktywności fizycznej optymalny poziom wilgotności powietrza dla termoregulacji człowieka wynosi od 14 do 20%.

Potrzebujesz konsultacji?

Wyślij

Czym mierzy się poziom wilgotności powietrza

Sprawdzić, jaka jest wilgotność w pomieszczeniu jest bardzo proste: możesz kupić higrometr stacjonarny lub naścienny lub, częściej, termohigrometr.

Istnieje wiele opcji dla takich urządzeń klimatycznych, niektóre z nich zawierają również zegarki w swoich funkcjach lub pokazują dane o ciśnieniu atmosferycznym. 

Kontrolują i automatycznie utrzymują standardowy poziom wilgotności powietrza za pomocą regulatorów (higrostatów), z wbudowanymi lub zdalnymi czujnikami wilgotności, które przekazują sygnały do ​​urządzeń klimatycznych - urządzenie wentylacyjne lub osuszacz.

Osuszacze domowe są już wyposażone we wbudowane higrostaty i mogą działać automatycznie przy określonym przez użytkownika poziomie wilgotności.

 

Przyczyny nadmiernej wilgotności w domu 

Wśród głównych powodów, dla których koncentracja wilgoci w powietrzu w pomieszczeniach mieszkalnych staje się zaporową, możemy wymienić następujące. 

Uwaga:

  • Nieodpowiednia wentylacja prowadzi nie tylko do wzrostu wilgotności powietrza, ale także do wzrostu koncentracji CO2 i innych szkodliwych substancji w powietrzu, co jest niezwykle szkodliwe dla zdrowia dorosłych i małych mieszkańców domu;
  • wady w konstrukcji domu: słaba hydroizolacja fundamentów, wilgotna piwnica, przeciekający dach lub podłogi;
  • konsekwencje zalania lub pęknięć rur wodociągowych, niewłaściwa termoizolacji fasady i wiele innych.

Co zapewnia normalną wilgotność w pomieszczeniu

Wymieńmy tradycyjne i nowoczesne środki zwalczania wysokiej wilgotności w życiu codziennym. Aby usunąć wilgoć z domu, należy podjąć wszelkie działania, aby zabezpieczyć konstrukcję przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz: sprawdzić szczelność piwnicy, usunąć przecieki dachu, ocieplić ściany, zamontować nowoczesne okna i izolować skarpy. Wszystkie te operacje wykonujemy na etapie budowy lub podczas rekonstrukcji domu.

Gromadzenie się wilgoci może być również spowodowane przyczynami wewnątrz mieszkania lub domu: częste mycie, niewystarczająca wentylacja, nieszczelne rury lub krany. Ogromne zniszczenia konstrukcji i zniszczenia całego mienia sprowadzają powodzie. Możesz zainstalować wentylator wyciągowy, sprawdzić kanały wyciągowe lub zainstalować wentylatory - rekuperatory,  naprawić wycieki rur. Ale wilgoć resztkową czy systematycznie objawiającą się wysoką wilgotność powietrza najskuteczniej i najszybciej zlikwiduje osuszacz.

Jak pozbyć się wysokiej wilgotności

Nadmierna wilgotność powietrza w domu staje się problemem zarówno w salonach, jak i spiżarniach, piwnicach, loggiach, garażach czy saunach. Dla pomieszczeń o różnej wielkości różnią się warunki temperaturowe i wydajność osuszania, a także cechy oczyszczania powietrza, zbierania i usuwania kondensatu. W związku z tymi kryteriami wybierane są różne typy osuszaczy. 

Osuszacze kondensacyjne działają wykorzystując fizyczny proces kondensacji pary wodnej w kontakcie z zimną powierzchnią parownika w obwodzie kompresora osuszacza. Kondensat spływa w dół i jest gromadzony we wbudowanym zbiorniku lub odprowadzany przewodem do kanalizacji. Ponieważ kondensacja zachodzi intensywniej w wilgotnym i ciepłym powietrzu, zakres temperatur pracy takich modeli wynosi od 10 ... 15 ° C do 35 ... 40 ° C. Niektórzy producenci, dzięki własnym innowacjom, oferują modele, które działają na osuszanie w temperaturach od 5 & nbsp; °C!

Przykłady:

MYCOND Yugo Smart 16 to kompaktowa, funkcjonalna i cicha nowość o ciekawym designie i dostosowanych trybach, ekonomiczna, wygodna i wydajna (16 l/dzień); 

Z przyjemnością przedstawiamy również nowy produkt brytyjskiej marki Mycond - niedrogi i wielofunkcyjny model Roomer Smart 12. Ten lekki i kompaktowy osuszacz doskonale ochroni Twój dom,  biuro lub mieszkanie przed pleśnią lub wilgocią. Działa zarówno w trybie sterowanym higrostatem, jak i w trybie suszenia ubrań oraz zgodnie z ustawieniami timera. Istnieją wszystkie rodzaje zabezpieczeń i systemów alarmowych. Odprowadzanie skroplin lub gromadzenie się w zbiorniku o pojemności 2 litra.                                                                         

Wszystkie modele pokazane w przykładach działają w szerokim zakresie temperatur  - od  5°C.

Modele adsorpcyjne, głównie typu obrotowego, działają na zasadzie adsorpcji, tj. pochłaniania wilgoci przez specjalne materiały (żel krzemionkowy), które wypełniają obracający się wirnik. Żel krzemionkowy najpierw pochłania wilgoć z wilgotnego powietrza nadmuchiwanego wentylatorem, a następnie suszy go niezależnym strumieniem powietrza ogrzewanym grzałką elektryczną. Rotor obracając się przenosi żel krzemionkowy z sektora absorpcyjnego do rozdmuchu i suszenia, po wysuszeniu wilgoć w modelach domowych jest gromadzona w pojemniku. Dzięki elektrycznemu ogrzewaniu powietrza osuszanie może odbywać się w niższych temperaturach, zaczynając od  3°C. 

Dlatego, jeśli konieczne jest używanie osuszacza tylko w ogrzewanych pomieszczeniach, wystarczy dowolny osuszacz kondensacyjny; jeśli osuszanie jest również potrzebne w zimnych warunkach pogodowych, lepiej wybrać model typu adsorpcyjnego.

Przykłady:

Trotec TTR 57 E to innowacyjne opracowanie typu adsorpcji wiodącej niemieckiej marki do skutecznej kontroli wilgotności w trudnych warunkach, w zakresie od 1 do 35 °C. Jest bardzo ciekawy ze względu na elegancki wygląd i kolorową sygnalizację LED poziomu wilgotności na przednim panelu urządzenia. Ponadto posiada nowy zestaw funkcji: tryby suszenia prania regulowane w zależności od stopnia suszenia, kilka prędkości wentylatora, timer, wydajne ciągłe osuszanie, wydajne suszenie powietrza  zarówno w zimnych, jak i normalnych warunkach.                                                                        

Osuszacze z elementami Peltiera to kompaktowe osuszacze działające bez kompresora, w temperaturach od 10 °C, na elementach Peltiera. Są to modele o małej pojemności, do 0,75 l/24 godziny, ciche i zaprojektowane na maksymalnie 25 m3 osuszonej objętości. 

Wnioski 

W celu utrzymania normalnej wilgotności powietrza w mieszkaniu, w rezydencji czy w budynku letniskowym konieczne jest zapewnienie wysokiej jakości wentylacji oraz dokładne kontrolowanie wilgotności powietrza w poszczególnych pomieszczeniach oraz w domu. Tylko świeże i czyste powietrze oraz automatyczna kontrola poziomu wilgotności może zapewnić najbezpieczniejsze i najzdrowsze warunki mieszkańcom w pomieszczeniach mieszkalnych i pomocniczych. 

Domowy osuszacz powietrza, ekonomiczny środek zabezpieczający przed korozją, pleśnią, grzybem i kondensacją, to najbardziej zaawansowane i energooszczędne rozwiązanie do automatycznego utrzymywania czystego i wilgotnego powietrza w budynkach mieszkalnych.

Czy musisz szybko pozbyć się wilgoci? Nasi eksperci pomogą Ci wybrać odpowiednie urządzenie w odpowiedniej cenie. Potrzebujesz porady i dostawy osuszacza - skontaktuj się z nami telefonicznie +48172831547.  

Wybór
osuszacza