pn wt śr czw pt sob ndz
09°° - 18°°
nieczynne
Пн W Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
выходной
Пн W Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
выходной

Zastosowania przemysłowych osuszaczy powietrza

Bądźmy szczerzy: wszyscy starają się zautomatyzować produkcję i swój biznes, nie tylko w celu stworzenia lepszych warunków do przechowywania produkowanych towarów, ale przede wszystkim w celu zwiększenia zysku przedsiębiorstwa. Dlatego dziś nie ma dziedziny, w której stosowanie osuszacza przemysłowego nie byłoby właściwe. Chyba starasz się zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć zyski – na szczęście nie spotkaliśmy takich «biznesmenów». 

Przemysłowy osuszacz - urządzenie o dużej pojemności do usuwania wilgoci z powietrza pomieszczeń komercyjnych i przemysłowych o dużej powierzchni lub objętości. Takie wyposażenie jest dostępne w wersji mobilnej lub stacjonarnej.

Istnieją dwa typy osuszaczy najpopularniejsze do zastosowań przemysłowych:

  • modele adsorpcyjne do redukcji wilgotności powietrza różnią się od  osuszaczy kondensacyjnych obecnością specjalnego elementu z wbudowanym wewnątrz adsorbentem;
  • wydajne suszarki kondensacyjne, które kondensują wilgoć z powietrza w kontakcie z zimną powierzchnią. Zasada ich działania jest prosta: po włączeniu urządzenia wilgotne powietrze z pomieszczenia zaczyna siłą przechodzić przez odpowiednią komorę urządzenia, gdzie ochładza się do punktu rosy, dzięki czemu wilgoć zamienia się w kropelki wody. Powietrze jest pobierane przez wbudowany wentylator, a chłodzenie następuje w momencie zetknięcia się powietrza z wymiennikiem ciepła. После изьятия воды, вентилятор выдувает осушенные потоки обратно в помещение. Po usunięciu wody wentylator wieje osuszone strumienie z powrotem do pomieszczenia. Ta ciągła praca obniża poziom wilgotności powietrza.

Główną zaletą przemysłowych osuszaczy: jest normalizacja poziomu wilgotności powietrza najbardziej efektywnie i ekonomicznie w jak najkrótszym czasie. Jednocześnie możliwe jest «punktowe» osuszanie – w określonym pomieszczeniu, biorąc pod uwagę wszystkie jego cechy.

Możesz oczywiście rozpocząć dyskusję na temat «Osuszanie przez wentylację». Jednak natychmiast sprzeciwiamy się: aby w ten sposób usunąć wilgoć z powietrza, potrzebna jest wielokrotna wymiana powietrza. Dodatkowo w tym przypadku stajesz przed kolejnym problemem – po takim «wysuszeniu» będziesz musiał ogrzać lub schłodzić powietrze w pomieszczeniu. W sumie wszystkie Twoje wysiłki zaowocują ogromnym zużyciem energii i kosztem dodatkowego urządzenia do wentylacji.

Do czego służą osuszacze przemysłowe

Главная задача osuszaczy przemysłowych jest obniżenie poziomu wilgotności powietrza do pożądanego poziomu. Ponadto polepszane są warunki pracy pracowników oraz zapewnione jest bezpieczeństwo produkcji. Do funkcji przemysłowych osuszaczy zaliczamy:

  • stworzenie warunków normatywnie niezbędnych dla osób zatrudnionych w procesach produkcyjnych;
  • kontrolowanie i utrzymywanie wymaganej wilgotności względnej dla technologii produkcji.
  • ochrona urządzenia przed korozją, bezpieczeństwo elektryczne i środowiskowe w obszarze roboczym;
  • obniżenie poziomu wilgotności w celu odciążenia i zwiększenia żywotności agregatów chłodniczych;
  • osuszanie powietrza zapobiegające tworzeniu się lodu oraz w komorach chłodniczych i mroźniczych oraz w strefach przejściowych, przedsionkach;
  • intensywne usuwanie wilgoci po zalaniu lub powodzi;
  • osuszanie obiektów budowlanych – budynki na etapie prac wykończeniowych, betonowych lub remontowych w celu skrócenia czasu budowy;
  • przyspieszenie procesów suszenia – ekstrakcja wilgoci z produktów;
  • usuwanie wilgoci wyparowanej z lustra basenu i utrzymywanie wymaganego poziomu wilgotności, zapobiegając kondensacji;
  • ochrona przed kondensacją w celu konserwacji urządzenia i pokryć;
  • osuszanie powietrza podczas kompleksowej obróbki powietrza (z jednostkami nawiewno-wywiewnymi z sekcją osuszania lub z oddzielnymi osuszaczami powietrza);
  • usuwanie wilgoci z powietrza nawiewanego.

Główne obszary zastosowania osuszaczy przemysłowych

1. Osuszanie powietrza w pracach budowlano-wykończeniowych 

Rodzaj zastosowanego osuszacza – adsorpcja czy kondensacja – będzie zależał od etapu prac budowlanych lub wykończeniowych. Każdy ma swoje zalety.

Jeśli więc temperatura jest poniżej +15°C, lepiej wybrać modele pierwszego typu. Na przykład urządzenia marki Trotec z serii TTR, specjalnie przystosowane do długotrwałej pracy w trudnych warunkach.   Agregaty kondensacyjne są częściej stosowane przy wykańczaniu pomieszczenia, gdy konieczne jest szybkie i bez konsekwencji (powstawanie mikropęknięć i innych możliwych odkształceń)  suszenie niektórych materiałów.

2. Zastosowanie urządzeń suszących w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym 

W tych obszarach stosowane są zarówno osuszacze adsorpcyjne, jak i kondensacyjne, w zależności od temperatury panującej w produkcji lub magazynie. Na przykład przy temperaturach powyżej +10°C i wymaganej wilgotności co najmniej 30% preferowane jest stosowanie jednostek kondensacyjnych. Modele adsorpcyjne (TTR 400 D lub TTR 500 D) pracują skutecznie w temperaturach od -20°C do +30°C w pomieszczeniach, w których wilgotność zgodnie z przepisami nie powinna przekraczać 30%. 

A jednak – dlaczego w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym potrzebny jest osuszacz powietrza? Faktem jest, że podczas pracy z materiałami higroskopijnymi i sypkimi należy stale utrzymywać higieniczną czystość, wskaźniki temperatury i wilgotności wymagane przez technologie produkcyjne. 

3. Osuszanie powietrza przy produkcji drewna, palet, przemyśle papierniczym

Zastosowanie suszarek adsorpcyjnych i kondensacyjnych w obróbce drewna jest szczególnie uzasadnione, ponieważ jakość drewna i produktów z drewna zależy bezpośrednio od wilgotności w zakładach produkcyjnych lub podczas przechowywania. Osuszacze powietrza są również często stosowane w przemyśle papierniczym.

Co dotyczy drewna, suszenie ma jedną cechę - ścięte drzewo ma wysoką wilgotność. Jeśli urządzenie do suszenia nie zostanie odpowiednio wybrane, może z czasem pęknąć lub zacząć się psuć się. Aby tego uniknąć, zamieściliśmy tutaj kilka ważnych argumentów przemawiających za sztucznym suszeniem drewna osuszaczem powietrza: ustawiona temperatura w zależności od gatunku drewna, wymagany poziom wilgotności, stopień cyrkulacji powietrza oraz czas suszenia. Gdy nie dochodzi do skutecznego suszenia  dużej ilości drewna, można użyć komór kondensacyjnych.

4. Osuszacze powietrza w fabrykach samochodów, serwisach samochodowych i myjniach samochodowych

Na etapie montażu ważne jest, aby zapobiec korozji detali; podczas malowania konieczne jest kontrolowanie poziomu wilgotności dla jakości pokrycia i szybkiego suszenia pomalowanych powierzchni.

Na myjni należy zadbać o normalną wilgotność, aby przyspieszyć proces suszenia auta. To zależy od tego, jak szybko właściciel zwróci swój pojazd. Jest jednak jedno «ale», które może wykoleić całą pracę myjni: poziom wilgotności podczas aktywnej pracy może sięgać 99%. Dlatego należy zwrócić uwagę na urządzenie używane do obniżenia poziomu wilgotności powietrza.
 
5. Różne zastosowania osuszaczy przemysłowych w przemyśle spożywczym

Urządzenia suszące stosowane są na etapie mrożenia i przechowywania produktów i prefabrykatów, na etapie pracy z produktami sypkimi i pochłaniającymi wilgoć, na etapie dojrzewania serów, w mleczarniach, winnicach, browarach, cukierniach, piekarniach, fabrykach mięsa i wędlin, w produkcji herbaty, kawy, wyrobów tytoniowych i czekoladowych. Szybko eliminują niedopuszczalne stężenia wilgoci, utrzymują bezpieczne, zdrowe środowisko i ograniczają marnowanie produktów.

6. Osuszacze powietrza w przemyśle elektronicznym i energetycznym

Wraz z innymi urządzeniami klimatyzacyjnymi, osuszacze precyzyjnie utrzymują mikroklimat wymagany przez technologie montażu i przechowywania podzespołów elektronicznych. Eliminacja nadmiernej wilgoci w podstacjach elektrycznych i elektrowniach pomaga stworzyć bezpieczne środowisko pracy urządzenia i chroni go przed korozją i awarią.
 
7. Osuszacze powietrza w transporcie kolejowym, stocznie i transporcie morskim

Skuteczne jest stosowanie wysokowydajnych osuszaczy adsorpcyjnych do suszenia wagonów, pomieszczeń stacyjnych i zajezdni, suszenia kadłubów statków i utrzymywania wymaganych warunków wilgotności w ładowniach statków. Osuszacze są również skuteczne dla ochrony konstrukcji przed korozją w rafineriach ropy naftowej i gazociągach.

8. Osuszanie powietrza w obiektach sportowych

W kompleksach sportowych, lodowiskach, pałacach lodowych i boiskach do curlingu szczególnie skutecznie działają osuszacze adsorpcyjne. Nie pozwalają na kondensację pary wodnej i precyzyjnie utrzymują równowagę pod względem poziomu wilgotności powietrza.

9. Osuszanie powietrza w centrach logistycznych i magazynach

Osuszacze powietrza są niezbędne do stworzenia wymaganych warunków do przechowywania towarów i materiałów, zmniejszenia strat produktów oraz zmniejszenia kosztów energii na ogrzewanie i wentylację.

Na szczególną uwagę zasługuje temat przechowywania prochu - więcej szczegółów na temat warunków jego przechowywania znajduje się w tym artykule.
 
10. Osuszacze przemysłowe w rolnictwie: osuszanie spichlerzy, warzywniaków, szklarni i pomieszczeń dla zwierząt

Osuszacze przemysłowe zmniejszają straty produktu i wydłużają okres przydatności do spożycia bez marnowania energii. To same urządzenie potrzebne jest w pomieszczeniach do hodowli świń, a także w fermach drobiu. 

Zaletą osuszaczy adsorpcyjnych jest możliwość, dzięki doprowadzeniu osuszonego powietrza kanałami powietrznymi, do tworzenia stref zamkniętych lub pomieszczeń izolowanych objętościowo powietrzem suchym.

11. Kontrola wilgotności w muzeach, księgarniach, archiwach i bibliotekach

Jednostki przemysłowe pomagają ekonomicznie i wydajnie utrzymać niezbędne warunki temperaturowe i wilgotnościowe dla jak najlepszego zachowania wartości muzealnych, rzadkich książek i rękopisów, osuszają powietrze w bibliotekach i magazynach książek do wymaganego poziomu.

Mobilny osuszacz do muzeum jest niezbędnym urządzeniem, szczególnie w przypadku różnych hal o różnych wymaganiach dotyczących wilgotności powietrza. Utrzymując wymagany poziom wilgotności powietrza, zwiększa się trwałość cennych eksponatów.

12. Osuszacze w dziedzinie handlowej

Wydajne osuszacze powietrza służą do osuszania pomieszczeń sal koncertowych, kinowych, hoteli czy pensjonatów, do kontroli wilgotności w aquaparkach, saunach, łaźniach czy kompleksach SPA. Z powodzeniem stosowane są na postojach i w garażach, na parkingach, w biurach i w supermarketach.

Osuszacze przemysłowe są również szeroko stosowane i ekonomicznie wygodne do suszenia produktów gipsowych, dywanów (w warunkach domowych i pralni chemicznej), produktów drewnianych. 

Jak wybrać osuszacz przemysłowy

W zależności od warunków pracy, sposobu instalacji, wymagań higienicznych i wydajności osuszania, każdy obiekt ma swoje własne opłacalne rozwiązanie techniczne do osuszania.

Projekt systemu osuszania w produkcji jest powiązany z innymi systemami (wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania), które kontrolują mikroklimat w pomieszczeniu ogólnym warsztatu lub w wydzielonych obszarach roboczych. Obliczenia dopływu wilgoci mogą być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanych specjalistów HVAC. Na podstawie uzyskanych danych o wydajności osuszania w litrach na godzinę (dobę) lub w kg/g dobierany jest model osuszacza powietrza. Uwzględnia również natężenie zużycie osuszonego powietrza, które zapewnia sprzęt osuszający oraz sposób instalacji urządzenia.

Nie bez znaczenia jest zakres temperatur pracy, wykonanie zgodne z wymogami higienicznymi oraz możliwość oczyszczania powietrza. Często w system wentylacji nawiewno-wywiewnej wbudowany jest osuszacz lub sekcja osuszacza, gdy stopień osuszania powietrza napływającego do pomieszczenia jest stale monitorowany przez czujniki poziomu wilgotności.

Projektowanie systemu odwadniającego w basenie lub parku wodnym wiąże się z określeniem ilości odparowanej wilgoci z lustra basenowego, z mokrych powierzchni oraz z kąpiących się ludzi. Poziom wilgotności utrzymywany przez osuszacze zapewnia równowagę temperaturowo-wilgotnościową, która jest komfortowa dla ludzi, zapobiegając kondensacji pary wodnej na powierzchniach ścian i urządzeń, a także wystarczająca do usunięcia z powietrza pary wodnej wyparowanej przez basen. W kalkulacji brane są również pod uwagę wszystkie parametry pracy systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej, ogrzewania i klimatyzacji pomieszczeń basenowych. 

Projektowanie systemu osuszania dla laboratorium wymaga uwzględnienia kursów wymiany powietrza, źródeł zanieczyszczeń, wymagań higienicznych i oczyszczania powietrza, a także doboru sposobu montażu urządzeń osuszających. Określana jest ilość wprowadzonej wilgoci. Na podstawie objętości pomieszczenia i przepływu powietrza oraz biorąc pod uwagę wydajność osuszania dobierany jest model osuszacza powietrza.

Wnioski

W praktyce światowej istnieje wiele wspaniałych przykładów skutecznego wykorzystania przemysłowych osuszaczy do normalizacji poziomu wilgotności powietrza. 

Do urządzeń najwyższej ligi pod względem niezawodności, gamy modeli, trwałości i wszechstronności zastosowań należą mobilne i stacjonarne osuszacze niemieckiej marki Trotec.

Do popularnych wiodących marek w dziedzinie kontroli mikroklimatu, prezentowanych na rynku europejskim i ukraińskim, należą również Mycond i wiele innych. Ogromne doświadczenie zostało już zgromadzone we wdrażaniu i wieloletnim użytkowaniu urządzeń suszących tych producentów w różnych branżach przemysłowych. 

Zastosowanie osuszaczy powietrza w sektorze przemysłowym ze względu na uniwersalność modeli i ich różnorodność jest opłacalne i obiecujące ekonomicznie. Ten przyjazny dla środowiska sprzęt stwarza najlepsze warunki dla technologii i przyczynia się do sukcesu firmy pod jednym warunkiem – należy dobrać odpowiedni sprzęt. Tutaj trzeba zwrócić się wyłącznie do profesjonalistów, a nie dyletantów.

Jeśli chcesz kupić osuszacz, wybierz urządzenie do różnych pomieszczeń i o określonych funkcjach lub skonsultuj się ze specjalistami, zadzwoń +48172831547 lub zamów oddzwonienie.

Potrzebujesz konsultacji?

Wyślij
Wybór
osuszacza