pn wt śr czw pt sob ndz
09°° - 18°°
nieczynne
Пн W Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
выходной
Пн W Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
выходной

Jak rozwiązać problem wilgotnego powietrza w mieszkaniu

Uszkodzony remont, nieprzyjemne zapachy i problemy zdrowia - to wszystko skutki wysokiej wilgotności powietrza, zwanej również problemami z wilgocią w mieszkaniu. Sprawdzimy, jaki jest optymalny poziom wilgotności dla człowieka, dlaczego klimat w pomieszczeniach jest zagrożony, kiedy można sobie z tym poradzić samodzielnie, a kiedy potrzebne jest dodatkowe wyposażenie. Co najważniejsze, odpowiemy na pytanie: “Co zrobić, gdy powietrze w moim domu jest wilgotne?".

Normalny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych

Zanim porozmawiamy o przyczynach wysokiej wilgotności powietrza, a tym bardziej o sposobach walki z nią, ustalimy optymalną wilgotność powietrza dla człowieka. Wygodny dla osoby jest uważany za poziom wilgotności w zakresie 40-60%. To właśnie taka wilgotność nie zaszkodzi naszemu organizmu, nie przyczyni się do uszkodzenia mebli i napraw w twoim domu.

Utrzymanie wilgotności powietrza na poziomie 40-60% nie zawsze jest łatwe. Na przykład latem cierpimy z powodu wysokiej wilgotności powietrza, podczas gdy zimą jest odwrotnie - z powodu ogrzewania zawartość wilgoci w powietrzu spada niekiedy do 20%. Wiosną i jesienią może ona wynosić nawet 30% (+/- kilka procent).

Od razu odpowiemy na pytanie o 100% wilgotności. Jeśli wilgotność powietrza wynosi około 100%, jest to mgła. W obszarach mieszkalnych jest mało prawdopodobne, aby wilgotność była tak wysoka. Wręcz przeciwnie, często poziom wilgotności jest niższy niż 50%. W zasadzie jest to dopuszczalna wilgotność dla pomieszczeń mieszkalnych, z wyjątkiem pokoi dziecięcych. W nich poziom wilgotności powinien przekraczać znak 50%. Jeśli wilgotność w pokoju dziecięcym wynosi poniżej 50%, zagrożone są błony śluzowe nosogardzieli. Nos dziecka jest zatkany, oddychanie staje się utrudnione, a dziecko często budzi się w nocy.

A jeśli łatwo poradzić sobie z nadmiernie suchym powietrzem (wentylując pomieszczenie lub stosując nawilżanie powietrza), to osuszanie powietrza nie jest takie proste. Wielu błędnie uważa, że napowietrzanie w zimnym okresie rozwiąże ten problem. Jednak tak nie jest. Ponieważ świeże powietrze wprowadza wilgoć do pomieszczenia. Dlatego osuszacz pomoże wam w jak najkrótszym czasie poradzić sobie z nadmiernie wilgotnym powietrzem w pomieszczeniu.

Normalny poziom wilgotności powietrza dla dzieci

Zgodnie z zalecanymi normami,  40 - 60% to dopuszczalna wilgotność dla wspólnych pomieszczeń mieszkalnych. Wyjątkiem są pokoje dziecięce. Zwłaszcza pokoje dla noworodków,  w których w których konieczne jest utrzymanie jak najbardziej komfortowych dla dziecka warunków temperatury i wilgotności. W przypadku noworodków niedopuszczalne jest, aby suche powietrze powodowało wysuszenie błony śluzowej nosa, tworzenie się strupów lub przekrwienie błony śluzowej nosa, a także podrażnienie oczu lub nosogardzieli. Suche powietrze prowadzi do ogólnej utraty wagi, łuszczenia i podrażnienia skóry.

Dlatego w pokojach dziecięcych, aby utrzymać najkorzystniejsze warunki dla wrażliwego i delikatnego organizmu dziecka, należy utrzymywać poziom wilgotności powietrza na poziomie co najmniej 50-60%. Jest to zalecane zarówno przez pediatrów, jak i fizjologów.

Co zaleca lekarz Komarowski  

Zgodnie z zaleceniami popularnego  lekarza dziecięcego Jewgienija Komarowskiego w pokoju dziecięcym dobrze jest trzymać się wyższego z wymienionych poziomów wilgotności. Uważa, że 50%-60%  to norma dla zdrowego dziecka, a dla chorego lepiej utrzymać jeszcze wyższy poziom - do 70% RH. W takich warunkach błony śluzowe nosogardzieli łatwiej radzą sobie z infekcją, dziecko spokojniej śpi i czuje się lepiej.  

Zauważamy różnicę w mikroklimacie dla pokoju dziecięcego dla zimnych i letnich warunków pogodowych. Oprócz standardowej wilgotności, która jest taka sama przez cały rok, należy monitorować temperaturę powietrza. Jeśli temperatura powietrza przekroczy 24 °С przy wilgotności około 60%  i więcej, wtedy powietrze w dziecinnym pokoju będzie wyglądało jak duszne tropiki. Dlatego zaleca się, aby nie przekraczać takiej granicy temperatury, ponieważ doprowadzi to do wszystkich niepożądanych konsekwencji przegrzania ciała dziecka.

Potrzebujesz konsultacji?

Wyślij

Jak należy zmierzyć poziom wilgotności w mieszkaniu?

Poziom wilgotności względnej w domu można określić na dwa sposoby - za pomocą higrometru lub szklanki wody.

Higrometr to najprostszy, najdokładniejszy i najbardziej niezawodny sposób pomiaru poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Istnieje kilka rodzajów higrometrów, ale wszystkie działają na tej samej zasadzie - pokazują aktualną zawartość wilgoci w powietrzu. Nowoczesne higrometry wyróżnia nie tylko dokładnym wymiarem wilgotności, ale także ciekawym designem. 

Drugi sposób pomiaru poziomu wilgotności powietrza jest mniej dokładny. Najpierw szklanka wody jest wysyłana do lodówki na kilka godzin. Kiedy temperatura wody spadnie do 3-5 C°, umieszcza się ją w pomieszczeniu, w którym konieczne jest określenie poziomu wilgotności powietrza. Więc:

  •   Jeśli 10 minut po postawieniu szkła w pomieszczeniu na jego ścianach utworzyła się kondensacja i zaczęła płynąć dużymi kroplami, powietrze w pomieszczeniu jest przesycone wilgocią.
  •   Jeśli powierzchnia szkła została najpierw pokryta kroplami, zaparowała i wyschła po 5-10 minutach to powietrze w domu jest bardzo suche.
  •   Jeśli po 5-10 minutach nie zaobserwujesz wyraźnych reakcji opisanych powyżej - powietrze w pomieszczeniu ma średnią wilgotność.

Na podstawie wskaźników wilgotności możesz dowiedzieć się, czego dokładnie Twój dom potrzebuje do prawidłowego i zdrowego mikroklimatu – nawilżacza lub odwrotnie, osuszacza. Oba urządzenia są przeznaczone do kontrolowania i utrzymywania  dopuszczalnej dla organizmu człowieka wilgotności powietrza w mieszkaniu, domu lub biurze. 

Kiedy określiłeś już poziom wilgotności w powietrzu, a wskaźniki okazały się wyższe niż dopuszczalne, należy wyjaśnić przyczyny i sposoby radzenia sobie ze skutkami wysokiej wilgotności.

Przyczyny powstawania wilgoci i pleśni

Istnieją oczywiste powody występowania wilgoci w mieszkaniu lub domu, takie jak zalewanie przez sąsiadów lub bliskość zbiornika wodnego. Nie jest to jednak tak częste zjawisko, ponieważ istnieje wiele powodów, dla których poziom wilgotności powietrza wzrasta. 

Główną przyczyną  jest osuszanie ścian - do pomieszczenia nie dostaje się świeże powietrze. W lecie, gdy nie ma pory deszczowej, wilgoć nie jest częstym problemem, ale w zimie stanowi problem dla wielu osób.

Jakby się nad tym zastanowić, jeszcze kilkadziesiąt lat temu wysoka wilgotność powietrza w domu była rzadkością, a ludzie nie zawracali sobie głowy tym, jak sobie z nią radzić. Większość pokoi miała drewniane okna z dwumilimetrową szczeliną, co zapewniało naturalną wentylację. Dziś ta kwestia jest szczególnie aktualna.

Osobną historią jest pierwsze i ostatnie piętra, więc przy okazji mieszkania na nich są zazwyczaj tańsze. Taka lokalizacja sama w sobie oznacza słabą wodoodporność: ze względu na bliskość podwodnej wody lub przecieki z dachu. Dlatego w takich pomieszczeniach często rozwija się niewłaściwy mikroklimat, a wilgotne powietrze w mieszkaniu zaczyna wyraźnie przekraczać wszelkie normy.

Jakie są możliwe skutki?

Optymalny poziom wilgotności zapewniający komfortowe warunki w pomieszczeniach wynosi od 55 do 60%. Zbyt wilgotne powietrze w domu można poznać po tym, że okna są zaparowane.

Kondensacja to pierwsza oznaka problemu poprzedzającego pojawienie się nieprzyjemnego zapachu. Nawet jeśli nie otworzysz okien w ciągu 2-3 dni, wkrótce wzrośnie wilgotność, a powietrze w pomieszczeniu stanie się stęchłe.

Wysoka wilgotność jest również przeciwwskazaniem do remontu. Wszystkie wyroby drewniane, konstrukcje (parkiet, meble itp.) zaczynają pęcznieć i tracić swój kształt. Są chwile, kiedy sufity napinane zwisają. Jeśli wskaźnik wilgotności jest powyżej normy, prędzej czy później całe pomieszczenie zaczyna się kruszyć. Na przykład, jeśli budowa nowego domu została porzucona, to po 2-3 latach, ze względu na minione deszcze, nie ma już sensu jej kontynuować. Betonowa konstrukcja została przesiąknięta wilgocią i straciła na mocy.

Pojawienie się pleśni na ścianach to wyraźny znak, że masz poważny problem i od razu powinieneś poszukać sposobów, aby go się pozbyć.

Wilgotne i ciepłe środowisko to najlepsze warunki do rozmnażania się grzyba. Jego obecność znacznie psuje wygląd pomieszczenia. Może wgryzać się w ściany, czasami nawet na kilkadziesiąt centymetrów. W takich przypadkach kosmetyczne naprawy już nie pomogą. Ponadto grzyb wywołuje nieprzyjemny zapach.

Największym niebezpieczeństwem pleśni  jest jej szkodliwość dla ludzi. Zarodniki grzyba łatwo rozprzestrzeniają się w powietrzu, dostając się na skórę, a także podczas oddychania i wewnątrz ciała. Pociąga to za sobą wiele chorób, od prostego nieżytu nosa do ciężkich postaci astmy. Szczególnie zagrożone są alergicy, dzieci i osoby starsze.

Jak zmniejszyć wilgotność i poradzić sobie z problemem?

Z wysoką wilgotnością i wilgocią w pomieszczeniu można spróbować poradzić sobie samodzielnie. Jeśli w pomieszczeniu nie ma wentylacji nawiewno-wywiewnej lub nie działa ona prawidłowo, należy je przewietrzyć.

Często ludzie próbują rozwiązać problem wysokiej wilgotności, izolując ściany od wewnątrz. To jednak tylko pogarsza sytuację z mikroklimatem: izolacja ścian od wewnątrz pomaga zmienić temperaturę w pomieszczeniu, ale nie usuwa nadmiaru wilgoci z powietrza w nim. Z kolei ciepłe i wilgotne środowisko staje się jeszcze korzystniejsze dla grzybów.

Jeśli wypróbowano wszystkie opcje, poleca się użyć urządzenia specjalnie zaprojektowanego do takich przypadków - osuszacza powietrza.

Osuszacz nie tylko obniża wilgotność w pomieszczeniu, ale także kontroluje optymalny poziom jej zawartości w powietrzu. Jak to działa? Na urządzeniu  można ustawić komfortowy procent wilgotności, na przykład 55%. Urządzenie działa całkowicie autonomicznie: w przypadku wzrostu wilgotności urządzenie włącza się i osusza powietrze do określonych parametrów. A gdy tylko wilgotność osiągnie 55%, osuszacz automatycznie się wyłącza.

Jakie osuszacze są najczęściej używane w mieszkaniach?

Zwróć uwagę na modele, które są często kupowane do osuszania pomieszczeń w mieszkaniu lub domu prywatnym. Każdy z tych modeli sprawdził się i ma najpełniejszą funkcjonalność do osuszania łazienek i pryszniców, pralni, spiżarni, kuchni lub garaży, piwnic lub domków. 

Оsuszacze-online oferuje tylko najlepsze i najbardziej innowacyjne urządzenia suszące w najlepszych cenach!  Zwróć uwagę na popularne marki osuszaczy Mycond

1 303
MYCOND Yugo Smart 16
Typ osuszacza
Domowy
MYCOND Yugo Smart 16
Promocja
16 l 35 m2
Więcej Kup jednym kliknięciem
1 554
MYCOND Roomer Eco 25
Typ osuszacza
Domowy
MYCOND Roomer Eco 25
Promocja
25 l 50 m2
Więcej Kup jednym kliknięciem

Na co zwrócić uwagę przy wyborze osuszacza?

  Przy wyborze modelu osuszacza należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech.

  • Po pierwsze, ważnym kryterium jest- poziom hałasu. Wiele nowoczesnych osuszaczy, pracujących z minimalną prędkością osuszania, pracuje cicho.
  • Po drugie, ważną cechą jest zużycie energii. Są urządzenia z nowszym kompresorem, który pozwoli zaoszczędzić energię.
  • Warto również wziąć pod uwagę takie wskaźniki, jak zużycie powietrza i wydajność. Tutaj modele są wybierane w zależności od wielkości pomieszczenia i globalnego charakteru problemu: wysoka wilgotność występuje tylko w jednym pomieszczeniu, kilku lub w całym domu.

Przy zakupie osuszacza klienci często pytają o modele wyposażone w jakiś rodzaj filtra, który eliminuje wilgotne zapachy. Należy zrozumieć, że gdy osuszacz radzi sobie z wysoką wilgotnością, systemy filtrujące nie są już potrzebne: eliminuje on stęchliznę, duszność i nieprzyjemne zapachy. Jedyną rzeczą, której osuszacz nie robi, jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza. Dlatego pomieszczenie i tak należy regularnie wietrzyć.

Zbyt duża wilgotność powietrza w domu nie jest błahym problemem i należy wiedzieć, jak obniżyć ją do optymalnego poziomu. W przeciwnym razie mogą wystąpić różne choroby, a także zepsuty remont. Zaleca się stosowanie skutecznej metody zapobiegania problemom związanym z wilgocią - osuszacza powietrza. Osuszacze zapewniają normalizację wilgotności powietrza w domu (do poziomu ustawionego przez użytkownika).

Aby uzyskać konsultację od specjalistów i wybrać osuszacz powietrza, zadzwoń pod następujący numer: +48172831547, lub zamówić oddzwonienie.

Wybór
osuszacza