pn wt śr czw pt sob ndz
09°° - 18°°
nieczynne
Пн W Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
выходной
Пн W Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
выходной

Sposoby rozwiązania problemu zaparowania okien

Zaparowanie okien wcale nie jest nieszkodliwym procesem, jak myśli wiele osób. Nadmiar wilgoci jest dobry tylko dla roślin domowych. Dla ludzi sprawia, że ​​powietrze jest cięższe i utrudnia oddychanie. W wilgotnym środowisku pojawiają się nieprzyjemne zapachy i szybko rozwija się grzyb. A remont w takich warunkach szybko tracą na prezentacji. Jak pozbyć się kondensacji z okien?

Co to jest kondensacja?

Pojawienie się kondensacji jest związane z fizycznym zjawiskiem „punktu rosy”. Jest to temperatura, do której powietrze musi zostać schłodzone, aby zawarta w nim para zaczęła kondensować w rosę. Można powiedzieć, że kondensacja występuje, gdy powietrze nie jest już w stanie wchłonąć wilgoci.

Naruszenie mikroklimatu w pomieszczeniu następuje z powodu braku wentylacji podczas aktywnego życia. Wzięliśmy prysznic, gotowaliśmy jedzenie, zagotowaliśmy czajnik, zmyliśmy naczynia, ale nie otwieraliśmy okna. Następnie na oknach z podwójnymi szybami tworzy się kondensacja. Dlaczego tutaj? Kondensacja spowodowana różnicami temperatur jest łatwa do zademonstrowania, jeśli wniesiesz do pomieszczenia zimny przedmiot: natychmiast zostanie pokryty małymi kroplami.

To samo dzieje się z oknami: temperatura w pomieszczeniu jest jedna, a na zewnątrz inna, w tym przypadku okna z podwójnymi szybami okazują się powierzchnią pośrednią i najzimniejszą, co oznacza, że nadmiar wilgoci zbiera tam.

Kondensacja na metaloplastykowych oknach

Często piszą o dodatkowych czynnikach związanych z pojawieniem się kondensatu: rośliny domowe, zatłoczone parapety itp. W rzeczywistości głównym powodem jest szczelność okien z podwójnymi szybami z metalu i tworzywa sztucznego. Wcześniej wszyscy mieli drewniane okna ze szczelinami 1-2 milimetrów, za pomocą których tworzono stałą wentylację. Nowoczesne konstrukcje nie przepuszczają powietrza ani wody, co prowadzi do całkowitej izolacji pomieszczenia.

W Europie problemy z wilgotnością występują rzadko, ponieważ przez cały rok panuje ten sam klimat, co oznacza, że ​​nie ma nagłych zmian temperatury. Większość domów ma albo klimatyzatory z domieszanym świeżym powietrzem, albo pełną wentylację nawiewno-wywiewną lub wentylatory okienne. Wszystkie te niuanse są z góry określone w projekcie budowlanym.

Klimat w naszych szerokościach geograficznych wymaga osobliwego podejścia do budownictwa. Latem problem zaparowania okien nikomu nie przeszkadza, ponieważ są one stale otwarte. Ale w porze deszczowej i zimą prawie każdy ma kondensację na oknach z podwójnymi szybami. Okna nie otwierają się z powodu zimna, co oznacza, że ​​para z pokoju po prostu nie ma dokąd pójść. Szczególnie często mieszkańcy mieszkań narożnych lub pierwszego i ostatniego piętra doświadczają zaparowania okien. 

Opcje rozwiązywania problemów

Kondensacja na oknach jest częstym zjawiskiem dla większości ludzi. Niewiele osób zastanawia się nad tym, że ​​utrudnia to oddychanie, prowadzi do nieprzyjemnych zapachów i rozwoju pleśni. Dodatkowo nadmiar wilgoci spływa po powierzchni podwójnie oszklonych okien, niszcząc konstrukcję. Inne powierzchnie również mają tendencję do niszczenia z powodu wysokiej wilgotności.

Niektórzy producenci okien z podwójnymi szybami z metalu i tworzywa sztucznego obiecują, że kondensacja nie pojawi się w ich produktach. To nie jest prawda. Istnieją drogie okna o specjalnych właściwościach akustycznych, które według sprzedawców „dzięki mikronom przepuszczają cząsteczki powietrza”. W praktyce wystarczy to tylko w pomieszczeniu metr na metr, w którym prawie nie zużywa się powietrza. Kolejną innowacyjną opcją od producentów okien są specjalne zawory, przez które następuje stała wentylacja. Jednak zimą, dzięki takiej konstrukcji, do pomieszczenia dostanie się również zimno, co oznacza, że ​​trzeba będzie stale podejmować działania, aby utrzymać ciepło w środku. A jeśli okno jest przy łóżku, to takie know-how doprowadzi po prostu do przeziębień.

Następną opcją eliminacji skroplin jest centrala wentylacyjna lub inny system wentylacji wymuszonej. Należy jednak pamiętać, że jest to dość drogie rozwiązanie.

Osuszacze

Najnowszą nowoczesną metodą rozwiązywania problemu zaparowania okien jest osuszacz. To urządzenie działa na zasadzie recyrkulacji. Oznacza to, że pobiera powietrze z pomieszczenia, odprowadza je i wyrzuca z powrotem. Nadmiar wilgoci pozostaje w zbiorniku, a problem kondensatu znika na zawsze.

Ta opcja jest atrakcyjna ze względu na swoją prostotę: jej zakup można porównać z zakupem lampy. Jest to niewielkie urządzenie, do działania którego wystarczy podłączyć i wybrać żądany program. Gdy tylko w pomieszczeniu zostanie osiągnięty wymagany poziom wilgotności, osuszacz sam się wyłącza. Jeśli wilgotność wzrośnie, urządzenie automatycznie to kontroluje i rozpoczyna osuszanie powietrza.

Optymalna wilgotność dla mieszkań wynosi 50-60%, ale w zależności od marki różne modele mają swoje własne cechy. Niektóre osuszacze pozwalają na regulację wskaźników z różnicą do 5%. Inne modele oferują opcje dla najpopularniejszych programów: do mieszkań (50-60% wilgotności), do suszenia prania (40%) i do roślin (70%).

Niektórzy producenci piszą, że ich model osuszacza jest wyposażony w jonizator lub filtr, co oznacza, że ​​może wyeliminować brudne powietrze i nieprzyjemne zapachy. W rzeczywistości problemy te pojawiają się z powodu wysokiej wilgotności, więc każdy osuszacz eliminuje je natychmiast bez dodatkowej konfiguracji.

Hałas z urządzenia można porównać pod względem głośności z konwencjonalnym klimatyzatorem. Jedyną wadą osuszacza jest konieczność naturalnej wentylacji, ponieważ urządzenie nie zapewnia dopływu nowego powietrza.  Jednak gdy zadaniem jest tylko uruchomienie świeżego powietrza bez pozbycia się wilgoci, czas wentylacji jest znacznie skrócony.

Niewątpliwą zaletą osuszaczy jest niski pobór mocy: od 200 do 500 watów na godzinę.  Koszt urządzenia różni się w zależności od jego funkcjonalności: około 200-350 dolarów.

Teraz wszyscy wymieniają stare okna na metalowo-plastikowe, co pozwala utrzymać ciepło w pomieszczeniu i pozbyć się ulicznego hałasu. Ale wraz z wygodą nowe projekty powodują problem kondensacji w prawie każdym domu. Najważniejsze, aby nie ignorować zaparowania okien z podwójnymi szybami i rozwiązać ten problem na czas. Szczególnie dzisiaj istnieją nowoczesne, skuteczne i łatwe w użyciu metody radzenia sobie z wysoką wilgotnością.

Doświadczeni specjaliści sklepu internetowego osuszacze-online pomogą Ci wybrać i kupić osuszacz do mieszkania, domu lub biura! Aby uzyskać bezpłatną rozmowę konsultacyjną +48172831547.

Potrzebujesz konsultacji?

Wyślij
Wybór
osuszacza