pn wt śr czw pt sob ndz
09°° - 18°°
nieczynne
Пн W Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
выходной
Пн W Ср Чт Пт Сб Вс
09°° - 18°°
выходной

Wysoka wilgotność w domu: metody walki

Spis treści

 1. Сo jest nie tak z wilgocią?
 2. Przyczyny wysokiej wilgotności w domu lub mieszkaniu
 3. Opcje rozwiązania problemu
 4. Łatwo i skutecznie
 5. Specyfika korzystania z osuszacza domowego
 6. Jak wybrać osuszacz powietrza?
 7. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
 8. Duży wybór i najlepsze warunki zakupu osuszaczy domowych

Nadmiernie wysoki stopień wilgotności w pomieszczeniu lub wręcz zawilgocenie to dość powszechny problem, zarówno w budynkach wiejskich, jak i mieszkaniach miejskich. W przypadku budynków wielomieszkaniowych jest to szczególnie istotne w zimnych porach roku i poza sezonem, ze znacznym spadkiem temperatury i wzrostem opadów, gdy centralne ogrzewanie nie jest jeszcze włączone. 

Сo jest nie tak z wilgocią?

Normalną wilgotność w prywatnym domu lub mieszkaniu miejskim specjaliści określają w zakresie 45-60%. Utrzymanie wilgotności w tym zakresie pozwala stworzyć w przestrzeni mieszkalnej bezpieczny i komfortowy klimat, korzystny zarówno dla ich mieszkańców, jak i dla wnętrza, a także dla wszystkich znajdujących się w nich przedmiotów i mebli.

Bardzo wysoka wilgotność w mieszkaniu, której poziom przekracza określone normy, z kolei może powodować powstawanie grzybów i pleśni na ścianach, nieprzyjemne zapachy, kondensację na oknach, uszkodzenia mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Nierzadko, jeśli przez dłuższy czas zignorujesz ten problem, nadmierna wilgotność zaczyna negatywnie wpływać na elementy konstrukcyjne samego budynku. 

Nie są to jednak najważniejsze konsekwencje wilgoci. Wysoka wilgotność w domu ma bardzo zły wpływ na zdrowie człowieka, powodując:

 • kaszel;
 • bół głowy;
 • duszność;
 • różne procesy zapalne.

Szczególnie narażeni są ci, którzy cierpią na astmę, różne uczulenie i choroby przewlekłe, a także dzieci i osoby w podeszłym wieku.

Oczywiście w tej trudnej sytuacji pojawiają się dwa pytania: jakie są przyczyny wysokiej wilgotności i jak pozbyć się wilgoci w mieszkaniu? 

Przyczyny wysokiej wilgotności w domu lub mieszkaniu

Przed podjęciem działań mających na celu wyeliminowanie wilgoci w domu warto zrozumieć, jakie są przyczyny wysokiej wilgotności. Umożliwi to prawidłowe rozwiązanie problemu usuwania wilgoci z mieszkania, wybierając najbardziej racjonalny i skuteczny sposób.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że odpowiednie działania należy podjąć natychmiast, gdy pojawią się pierwsze oznaki problemu, co zapobiegnie jego szerszemu rozprzestrzenianiu. W przeciwnym razie znacznie trudniej będzie wyeliminować konsekwencje, ponieważ przyczyną wysokiej wilgotności może być:

 • zaburzenia równowagi cieplnej, które zwykle objawia się spadkiem temperatury ulicy, pojawieniem się skroplin na oknach i ścianach. Powodem może być słabe ogrzewanie, wystarczająco cienkie ścianki lub szczeliny w nich. W takim przypadku zwiększona wilgotność w domu będzie zjawiskiem stałym;

 • słaba wentylacja. W przypadku naruszenia wlotu świeżego powietrza do pomieszczenia lub wylotu zużytego (lub zarówno dopływu, jak i odpływu), następuje stagnacja powietrza, której towarzyszy wzrost wilgotności. W rezultacie – pleśń i wilgoć w prywatnym domu lub mieszkaniu w mieście. Jeśli zużyte powietrze zostanie skutecznie usunięte przez okap i zastąpione świeżym powietrzem z zewnątrz, zawartość wilgoci zawsze pozostanie normalna;

 • zalanie piwnic. Wilgoć, przede wszystkim przy słabej hydroizolacji fundamentu, szybko unosi się wzdłuż ścian, nie tylko budynków niskich, ale także wieżowców;

 • naruszenie szczelności komunikacji zapewniającej zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie wody. Nawet drobne nieszczelności przyczyniają się do pojawienia wilgoci. Ponadto konsekwencją może być nie tylko walka z wilgocią, ale także środki zapobiegające zalaniu pomieszczeń;

 • ciągłe zalewanie zgóry. W tym przypadku konsekwencje mogą być również poważniejsze, nie ograniczając się do samej wilgoci.

Rozumiejąc przyczyny z powodu, których mieszkanie ma wysoką wilgotność, nie należy zapominać o żywotnej aktywności tych, którzy w nim mieszkają. Praniu i suszeniu odzieży, gotowaniu, sprzątaniu na mokro, podlewaniu kwiatów, zabiegom higienicznym towarzyszą również procesy parowania. Na przykład czteroosobowa rodzina zapewnia parowanie do 10 litrów wody dziennie.

Opcje rozwiązania problemu

Po zrozumieniu przyczyn konieczne jest rozwiązanie problemu, jak pozbyć się wilgoci w domu.

Jeśli problem dotyczy wilgotnej piwnicy, należy podjąć działania w celu wzmocnienia hydroizolacji, a także zaimpregnować ściany i sufit specjalnymi impregnatami hydroizolacyjnymi. Rozwiąże to problem z grzybami i pleśnią, ponieważ kondensacja nie będzie gromadzić się na powierzchniach piwnicy.

Jeśli przyczyny wilgoci w prywatnym budynku lub mieszkaniu w mieście są związane z zamrożeniem ścian, wraz z kondensacją wilgoci i jej późniejszym odparowaniem do pokoju, ze względu na różnicę temperatur, należy zająć się ich izolacją zewnętrzną.

Regularna wentylacja pomieszczeń, montaż okien metalowo-plastikowych z zaworami wentylacyjnymi, a także organizacja wentylacji nawiewnej i wywiewnej, która może zapewnić skuteczną wymianę powietrza, może również pomóc w zapobieganiu wilgoci.

To prawda, że jeśli pojawi się pytanie, jak wyeliminować wilgoć w mieszkaniu, warto wziąć pod uwagę, że metody te mogą być dość pracochłonne i kosztowne. Ponadto mogą być skuteczniejsze jako środek zapobiegawczy. Ale jeśli problem już się ujawnił i pilnie potrzebuje rozwiązania, możesz wybrać prostszą i tańszą opcję - użyj domowego osuszacza powietrza.

Łatwo i skutecznie

Jeśli jest problem z pozbyciem się wilgoci w domu, najlepszym rozwiązaniem może być zastosowanie osuszacza.

Osuszacz ma szereg niewątpliwych zalet, które obejmują:

 • możliwość rezygnacji z intensywnej wentylacji. Urządzenie jest zdolne do osuszania pomieszczeń, ponadto ze stabilną wydajnością, niezależną od temperatury i stopnia wilgotności zewnętrznej;
 • możliwość jakościowego wysuszenia wszystkiego, co może znajdować się w obsługiwanym lokalu. Dotyczy to dekoracji i detali wnętrz, mebli oraz elementów konstrukcyjnych budynku. Co więcej, osuszacz w prywatnym budynku lub mieszkaniu robi to powoli, w trybie łagodnym, co zapobiega uszkodzeniom jakichkolwiek powierzchni;
 • dość ekonomiczne zużycie energii, co sprawia, że korzystanie z osuszacza jest znacznie tańsze niż np. użycie farelek;
 • możliwość usuwania z powietrza z dużą intensywnością 12-30 litrów wilgoci na dobę, z późniejszym odprowadzaniem kondensatu do kanalizacji lub do specjalnego zbiornika;
 • zdolność do wydajnej pracy w temperaturze pokojowej, jeśli nie przewiduje się jej wzrostu. Jeśli pojawi się pytanie, jak pozbyć się wilgoci w domu, w którym poziom temperatury jest niższy niż 15-5 stopni, można zastosować potężną jednostkę absorpcyjną;
 • uniwersalność zastosowania. Przedmiotem zastosowania urządzenia może być łazienka, kryty basen, piwnice i słabo ogrzewane pomieszczenia, remontowane pomieszczenia, a także suszarki do suszenia bielizny.

Ponadto nie zapominaj, że walka z wilgocią w domu przyczynia się do zdrowia jego mieszkańców. A osuszacz pozwala na przeprowadzenie tego najefektywniej.

Specyfika korzystania z osuszacza domowego

Jeśli wybrano środek na wilgoć w domu, ale mieszkanie zostało już poważnie uszkodzone przez nadmierną wilgotność, to przede wszystkim konieczne jest:

 • angażować się w usuwanie pleśni, jeśli istnieją jej przejawy. Do tych celów można zastosować specjalne środki antyseptyczne;
 • usunąć uszkodzone tapety i usunąć zawilgocone elementy tynku, po czym ponownie zastosować środki antyseptyczne;
 • osuszyć ściany po zabiegu. I tu może pomóc osuszacz.

Zasada działania urządzęnia jest dość prosta. Rozwiązując problem usuwania wilgoci w prywatnym budynku lub mieszkaniu, pobiera ono powietrze w pomieszczeniu, usuwa z niego wilgoć do pożądanego poziomu i zwraca je. Ponadto w trakcie eksploatacji instalacją w pełni kontroluje poziom wilgotności w pomieszczeniu, co nie jest możliwe w przypadku korzystania z innych urządzeń.

Jeśli chcesz usunąć wilgoć z pomieszczenia, zaleca się wybór urządzenia o wydajności dwukrotnie większej niż liczba wystarczająca do umieszczenia określonej objętości. Umożliwia to rozpoczęcie osuszania w trybie intensywnym, ze stopniowym wyjściem do normalnego poziomu wilgotności.
Po zakończeniu walki z wilgocią w prywatnym budynku lub mieszkaniu zastosowanie osuszacza pozwoli utrzymać pożądany poziom wilgotności w trybie automatycznym i ponownie uniknąć problemów.

Możesz dowiedzieć się więcej o walce z pleśnią i niebezpieczeństwach związanych z grzybem tutaj.

Jak wybrać osuszacz powietrza?

Osuszacze domowe, podobnie jak inne urządzenia, mają pewne cechy, które wpływają na wybór na korzyść konkretnego modelu. Przede wszystkim jest to:

 1. projekt instalacji. Urządzenia reprezentowane są przez wiele modeli, różnych producentów, różniących się wyglądem zewnętrznym. Dzięki temu można po prostu wybrać osuszacz, który organicznie pasuje do istniejącego wnętrza;
 2. wydajność. Wilgoć w domu należy usuwać za pomocą urządzenia, którego wydajność odpowiada objętości obsługiwanego lokalu. Pożądane jest jednak wybranie instalacji, która ma pewien margines mocy. Pozwoli to uniknąć działania technologii na granicy jej możliwości. Ponadto bardziej wydajna instalacja będzie pracować z mniejszą ilością energii i będzie działać znacznie dłużej;
 3. poziom hałasu. Wybierając sposób na odprowadzenie wilgoci w mieszkaniu i decydując się na osuszacz, warto wziąć pod uwagę, że silny hałas w pomieszczeniu powoduje dyskomfort. Dlatego warto zwrócić uwagę na modele, których hałas mieści się w dopuszczalnym zakresie: 40 decybeli w dzień i 30 decybeli w trybie nocnym.

Rozwiązując problem usuwania wilgoci w prywatnym budynku lub mieszkaniu miejskim, należy wziąć pod uwagę, że wzrostowi wskaźnika wydajności nawilżacza domowego towarzyszy wzrost zużycia energii. Wielu renomowanych producentów opanowało już produkcję mniej energochłonnego, ale wystarczająco mocnego sprzętu, ale ich koszt jest nadal dość wysoki. To prawda, biorąc pod uwagę ekonomiczne zużycie energii elektrycznej, wszystkie koszty zwrócą się dość szybko.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając sposób odprowadzenia wilgoci z domu, należy również zainteresować się obecnością dodatkowych funkcji osuszacza, które mogą być bardzo przydatne podczas jego pracy. Obejmują one:

 • filtr węglowy usuwający nieprzyjemne zapachy oraz HEPA-filtr, służący do zatrzymywania różnych szkodliwych elementów, a także łatwy do czyszczenia filtr powietrza, który przyczynia się do trwałości maszyny. W ten sposób eliminowana jest nie tylko wysoka wilgotność w prywatnym domu lub mieszkaniu, ale także zapewniona jest czystość powietrza;
 • funkcja automatycznego restartu, która uruchamia urządzenie po nieoczekiwanej przerwie. Na przykład po przywróceniu zasilania.

Nie zaszkodzi zapytać o pojemność zbiornika, do którego odprowadzany jest z powietrza kondensat podczas pracy osuszacza, jeśli nie przewidziano do tego kanalizacji.

Potrzebujesz konsultacji?

Wyślij

Duży wybór i najlepsze warunki zakupu osuszaczy domowych

Po ustaleniu powodów, dlaczego wilgotność w mieszkaniu jest wysoka i wyciągnięciu właściwych wniosków, pozostaje tylko kupić najodpowiedniejsze urządzenie.
Zawsze może w tym pomóc wyspecjalizowany sklep internetowy „osuszacze-online”, w którym są szeroko reprezentowane produkty wiodących światowych producentów.
Prezentowany asortyment pozwala na zakup osuszaczy z uwzględnieniem wielkości obsługiwanego lokalu oraz warunków pracy.
Sklep internetowy „osuszacze-online” oferuje najlepsze warunki zakupu wysokiej jakości i niezawodnego urządzenia, na który udzielana jest pełna gwarancja. 

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat osuszania powietrza w prywatnym budynku, zaczynając od specyfiki swojego sektora prywatnego podczas konsultacji, lub poznać cenę osuszacza, możesz skontaktować się z nami telefonicznie +48172831547 lub zamów Telefon zwrotny na stronie, a my oddzwonimy!

Wybór
osuszacza